2.8 C
Skopje
25.10.2021 - 1:21

Ознака: пакистан

Силен земјотрес го погоди Пакистан

Најмалку 20 лица загинаа, а околу 150 се повредени во земјотресот што утрово ја погоди пакистанската провинција Белучистан, пренесуваат тамошните медиуми. Пакистанските власти соопштија дека...

Нападнат пункт за вакцинација во Пакистан, убиен полицаец

Вооружени мотоциклисти денеска убија полицаец кој чуваше објект за вакцинација против детска парализа во северозападен Пакистан, соопшти полицијата. Пакистанските милитанти често напаѓаат места за вакцинација...

Десетици загинати и повредени во судир на два брзи воза во...

Најмалку 35 лица загинаа, а десетици се повредени рано утрово во судир на два брзи воза во јужен Пакистан, соопштија властите. Најмалку 50 повредени...

Автомобил бомба уби четворица во луксузен хотел во Пакистан

Автомобил полн со експлозив експлодира пред луксузниот хотел „Серена“ во Квета, главниот град на провинцијата Балучистан во Пакистан, при што загинаа четворица, во време...

Пронајдени 13 мигранти од Пакистан кај Криволак

Во близина на железничката станица во Криволак, полициски службеници од СВР Велес и ЕБР пронашле 13 лица мигранти, сите од Пакистан. Мигрантите биле предадени во...

Болница во Пакистан остана без кислород, починале седум пациенти

Седум пациенти починале синоќа во една од најголемите болници во Пешавар, Пакистан, затоа што таа здравствена установа останала без кислород, пренесува агенцијата „Асошиејтед прес“. Фахрад...

Околу 2000 луѓе во Пакистан протестираат против Франција

Околу 2.000 верници кои го славеа Мавлид, роденденот на пророкот Мухамед, излегоа на улиците во градот Лахоре во источен Пакистан. Собраните, предводени од исламски партии,...

Седуммина загинати во експлозија на бомба во верско училиште во Пакистан

Најмалку седум лица загинаа, а над 80 се повредени во експлозија на бомба во медреса во пакистанскиот град Пешавар, соопштија полициските и здравствените власти....

Во стампедо во ред за визи загинаа 15 луѓе

Најмалку 15 луѓе загинаа во стампедо пред пакистанскиот конзулат во Џaлалабад, каде околу 3.000 граѓани чекаа во ред за виза. Стампедото се случи вчера кога...

Откриени деветмина мигранти од Пакистан во Штипско

Вчера во 7:20 часот на локалниот пат с. Таринци–с. Балван, Штипско, полициски службеници од СВР Штип забележале и запреле девет странски државјани мигранти. Утврден...