12 C
Skopje
16.11.2018 - 17:40

Ознака: Пазар

Со квалитетни производи до нови пазари

Најголем капацитет за освојување нови пазари имаат компаниите од прехранбениот сектор, фармацевтската, хемиската, дрвната, металната, текстилната и индустријата за мебел Помалку од пет отсто од...

АВРМ ќе истражува какви вештини се потребни на пазарот на трудот

Од денеска стартува анкетното истражување за потребата од вештини на пазарот на трудот за 2018/2019 година кое Агенцијата за вработување на Република Македонија го...

Вредноста на пазарот на е-велосипедите ќе надмине 25 милијарди долари

Во светот минатата година се продадени 34 милиони електрични велосипеди, а се очекува нивната продажба до 2023 година да надмине 40 милиони примероци и...

Настан од историски размери на глобалниот финансиски пазар

Првпат во историјата ММФ да одлучи да го прошири бројот на валути во девизната кошничка. Тоа значи дека кинеската валута сега ќе стане издржана...

Секое домаќинство ќе може да произведува и да продава струја

Микро и малите претпријатија и домаќинствата може да инсталираат фотонапонски постројки на покрив за производство на електрична енергија што ќе ја користат за сопствена...

Иновативни технологии што се очекуваат во најновите возила

Авто-мото индустријата напредува со огромна брзина. Светските компании секојдневно се во потрага по начини за да го подобрат и олеснат искуството на возачите, па,...

И Солунското пристаниште и разработка на други алтернативи

Ако сакаме брз пораст на економијата, треба итно и недвосмислено да се свртиме кон отворање и разработка и на други комуникациски и инфраструктурни алтернативни...

Кога и неказнивоста е само стока на пазарот

Иако политичарите од различни позиции како на пазар зборуваат, едните за враќањето, другите за уништувањето на правната држава, по сѐ изгледа, најсоодветно и најблиску...

Најмалку 18 лица загинаа во самоубиствен напад на пазар во Авганистан

Најмалку 18 лица загинаа, а 20 се повредени денеска во самоубиствен напад на пазар во авганистанскиот град Џалалабад, во провинцијата Нангархар, соопштија здравствените власти. Според...

Еднакво буџетирање за вистинска родова еднаквост

Околу 18 отсто од своите бруто-домашни производи губат земјите од Западен Балкан поради невклучувањето на жените на пазарот на трудот. Средствата потрошени од буџетите...