17.9 C
Skopje
27.5.2019 - 15:50

Ознака: пазарџии

Пазарџиите со протест се изјаснија против новиот закон

Продавачите на пазарските тезги излегоа на протест, застанаа на улица и го блокираа Бит-пазар, а се собраа и пред Собранието на Република Македонија. Пазарџиите...

Пазарџиите протестираат пред Собранието

Пазарџии денеска во Скопје протестираат против новиот Закон за зелени пазари со кој се бара тие да имаат лиценци за работа. Тие го блокираа булеварот...

Пазарџиите уште се пазарат за законот

Групацијата на пазари при Стопанската комора на Македонија смета дека е потребно да се одложи или целосно да се укине Законот за трговија на...

Пазарџиите од 1 јануари ќе треба да се снабдуваат со лиценци

Од 1-ви јануари 2019 година пазарџиите ќе треба да почнат да се снабдуваат со лиценци, согласно имплементацијата на Законот за зелени пазари, со што...

Пазарџиите неподготвени за законска трговија

Стопанската комора на Македонија бара да се одложи примената на Законот за трговија на зелените пазари, што треба да почне од 1 јануари идната...

Шилегов: Тротоарите на Бит-пазар мора да им се вратат на пешаците

Град Скопје нема да отстапи во намерата да ги расчисти тротоарите на Бит-пазар од сите препреки што го оневозможуваат нормалното одвивање на сообраќајот за...

Бит-пазар осамна без дивите тезги

Бит-пазар утрово осамна без дивите продавачи. Под надзор на полицијата се уште се средуваат тротоарите кои беа запоседнати со тезги. Граѓаните се надеваат дека...

Ќе се отстрануваат дивите тезги на Бит-пазар и Старата чаршија

Град Скопје и Општина Чаир со поддршка на еснафот на Старата скопска чаршија и Комората на трговци во Република Македонија преземаа обврска пред граѓаните...