12.2 C
Skopje
13.11.2019 - 6:59

Ознака: пад

Пад на кредитирањето на граѓаните и компаниите

Намалениот интерес за кредити и кај граѓаните и кај компаниите, веројатно, се должи на политичката ситуација, на постојаната полукризна состојба, велат упатените Тренд на опаѓање...

Лекции од падот на Берлинскиот ѕид

Падот на Берлинскиот ѕид во ноември 1989 година означи крај, ама не на целата историја како што анализираше Френсис Фукујама, туку само на едно...

Кумановец тешко повреден при пад од објект во изградба

Во СВР Куманово од Општа болница Куманово вчера било пријавено дека кај нив со тешки телесни повреди бил донесен Т.Б.(54) од Куманово. Според полицијата, тој...

Основец паднал од прозорец на училиште и тешко се повредил

Во велешката полиција на 18. септември пријавен бил инцидент кој се случил во основното училиште „Панко Брашнар“. Според пријавата, при игра со соученици, од прозорец...

Три лица загинаа при пад на дел од кула во Германија

Три лица загинаа кога дел од телевизиската кула во северен Хесен паднала врз нив, соопшти полицијата. Платформата од контролната кула висока околу 50 метри паднала...

Српската наука со пад на Шангајската листа

Падот на Универзитетот во Белград за сто места на новата Шангајска листа е поради сѐ поголемата конкуренција меѓу универзитетите во светот и вложувањата во...

По дводецениски раст, нагол пад на производството на опиум

Се проценува дека трите главни земји за производство на опиум (Авганистан, Мексико и Мјанмар) имаат удел од околу 96 отсто од вкупното светско производство...

Од уши в уши – така паѓаат владите

Нема власт во светот што не ги користи, а по потреба и ги злоупотребува прислушувањата што ги вршат тајните служби. Кога во Македонија докрај...

Дали еден човечки живот вреди колку дневната заработувачка на „Боинг“?

Сопруга на еден од загинатите во падот на „Боинг 737 Макс 8“ на „Етиопиан ерлајнс“ во март годинава во која загинаа сите 157 луѓе...

На пат кон воена вежба, падна хеликоптер на армијата на Венецуела

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро беше во Кохедес за да ги проследи вежбите на неговата армија, кои според него покажуваат колку воено е спремна...