-2.2 C
Skopje
23.1.2022 - 23:08

Ознака: Пабло Пикасо

Ремек-дела на Пикасо продадени за речиси 110 милиони долари на аукција

Единаесет уметнички дела на Пабло Пикасо кои беа изложени во хотел во Лас Вегас повеќе од две децении се продадени на аукција за речиси...

Изложба на Пабло Пикасо во Ѓорче Петров

Изложба на Пабло Пикасо - керамики, цртежи и графики од колекцијата на ОСТЕН Музејот на цртеж ќе биде поставена во Домот на културата во...

Во Грција пронајдена украдена слика на Пикасо вредна 16,5 милиони евра

Грчката полиција ја пронајде сликата „Глава на жена“ на шпанскиот сликар Пабло Пикасо, која беше украдена од Националната галерија во Атина пред повеќе од...

Италијанка на лотарија освои слика на Пикасо вредна еден милион евра

Италијанката Клаудија Боргоњо на хуманитарна лотарија доби слика на Пабло Пикасо, вредна еден милион евра. Нејзиното добитно ливче беше извлечено на електронска ждрепка организирана од...

Пабло Пикасо – уметникот кој го победил времето

Пабло Пикасо е уметник кој го одбележал времето во кое живеел, создавал и оставил неизбришлив белег во уметноста, како еден од најголемите сликари на...

Шест работи што треба да ги знаете за Модиљани

Сто години од смртта на експресионистот Пред точно сто години почина Амадео Модиљани (1884-1920), италијански сликар со еврејско потекло, роден во Ливон. Бил еден од...

Банкар казнет со 52 милиони евра поради криумчарење слика од Пикасо

Шпанскиот суд го прогласи за виновен и го осуди на 18 месеци затвор поранешниот претседател на банка Хаиме Ботин поради обидот надвор од земјата...

Уништен Пикасо на изложба на неговата муза Дора Маар

Делото беше поставено во рамките на изложбата на дела на Дора Маар во лондонската галерија „Тејт модерн“, која претходно беше презентирана во центарот „Помпиду“...

Хрват продава две платна за кои се тврди дека се на...

Платната ќе бидат изложени во Музејот на Мимара од 2 до 29 декември, а сопственикот, кој е анонимен, изјавил дека ако Хрватска не покаже...

За неколку шишиња македонско вино Пикасо го направил плакатот за „Битката...

Филмот „Битката на Неревта“, чија 50-годишнина е денес, е снимен според вистински настан од Втората светска војна. Своевремено имал најдобра европска продукција според бројот...