0.6 C
Skopje
19.11.2018 - 0:25

Ознака: ојо

Обвинителството ќе го истражува говорот на омраза во врска со пожарите...

Основното јавно обвинителство Скопје по допрен глас оформи предмет во врска со определени написи и коментари по социјалните мрежи, а со кои преку компјутерски...

Обвинителството ќе истражува дали имало злоупотреба со грантовите од Фондот за...

По објавите во медиумите за евентуални злоупотреби при доделување на грантови по јавен повик од Фондот за иновации и технолошки развој, Основното јавно обвинителство...

Напаѓачите на Саздовски ќе се соочат со обвинение за убиство

Против тројцата осомничени за смртта на Никола Саздовски ќе се води истражна постапка за кривично дело „убиство извршено на свиреп начин“, откако ОЈО Скопје...

Судска медицина до Обвинителството го достави вештачењето за смртта на Никола...

Во Основното јавно обвинителство Скопје интензивно се преземаат дејствија за утврдување на фактите во предметот поврзан со смртта на Никола Саздовски, кој почина по...

Обвинителството презема истражни дејствија во врска со смртта на Саздовски

Основното јавно обвинителсто Скопје презема истражни дејствија за утврдување релевантните факти во врска со претепувањето до смрт на младиот Никола Саздовски. - Јавното обвинителство презема истражни...

ОЈО за смртта на Илиевски: Нема видливи траги на насилство

Според првичните информации, кај починатиот пејач Влатко Илиевски не биле видливи траги на насилство, соопшти Основното јавно обвинителство Скопје. Дежурен јавен обвинител од ОЈО работи...

ОЈО ги расветлува причините за смртта на девојчето во Илинден

Основното јавно обвинителство Скопје ги расветлува причините за трагичниот настан во општина Илинден, во кој вчера животот го загуби 13-годишно девојче, и утврдува постоење...

Обвинителството ги отфрли кривичните пријави против пет уставни судии

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство во Скопје ги отфрли кривичните пријави против петмина судии од Уставниот суд поднесени од страна на претседателот на...

ОЈО Велес ги истражува причините за пожарот во кој животот го...

Родителите ги заклучиле децата и заминале во продавница, а за тоа време, од засега непознати причини, избувнал пожар и за кратко време ја зафатил...

Обвинителството ги расветлува насилствата пред Собранието

Министерството за внатрешни работи за време на вчерашните протсети пред Собранието лишило од слобода 26 лица, од кои пет малолетници. По утврдување на идентитетот...