Ознака: ојо

Дескоска: СЈО ќе се спои со ОЈО

Со новите два законски текста кои веќе се готови, Специјалното јавно обвинителство ќе биде дел од Основното јавно обвинителство, изјави министерката за правда Рената...

Груевски: ОЈО да ги презентира јавно доказите против мене

По прес-конференцијата на Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески и обинителката Вилма Рускоска на која беше посочено дека поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ја...

ОЈО поднесе обвинение против скопјанец за напад врз полицајка

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе обвинителен предлог против едно лице кое се товари за кривично дело „напад врз...

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески и шефицата на ОЈО, Вилма Рускоска, на денешната прес-конференција одржана во Јавното обвинителство соопштија дека ќе се бара проширување...

Обвинителството гони пет лица како организатори за настаните од 27 април

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вечерва преку соопштение информира дека под истрага се пет лица кои се сомничат дека...

ОЈО побара притвор за девет осомничени кои изработувале и продавале огнено...

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција соопшти дека повело постапка против девет лица од организирана криминална група за изработка и продавање...

Откриена организирана група за криумчарење мигранти, побаран притвор за 15 лица

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи пресече организиран канал за криумчарење мигранти во...

Обвинителството сѐ уште не ја утврдило фактичката состојба

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, заедно со увидни екипи на Министерството за внатрешни работи, денеска во 13.15 часот го заврши увидот...

Завршена обдукцијата на телата на 13 загинати во автобуската несреќа

Во Институтот за судска медицина се примени 14 тела на загинати патници во вчерашната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Тетово. Завршена е обдукцијата...

ОЈО – Скопје врши увид на местото на несреќата

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје врши увид на лице место на тешката сообраќајна несреќа која се случи на автопатот Скопје –...