23.1 C
Skopje
25.4.2019 - 14:32

Ознака: ојо

Јакимовски изведен пред истражен судија

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата ГРОМ Стевчо Јакимовски е приведен и изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во...

Истрага за четворица вработени во УБК и барање притвор

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска издаде Наредба за спроведување истражна постапка против четири лица, македонски...

ОЈО побара притвор за осомничен дилер на дрога

Основното јавно обвинителство во Скопје побара притвор за 48-годишно лице во чиј дом пронајдени се наркотички дроги. Притворот е побаран поради постоење на опасност...

Поради сомнение за бегство, приведен Митко Чавков

Основното јавно обвинителство на својата веб страна попладнево информираше дека надлежен обвинител поднел Предлог за определување мерка – Притвор према Митко Чавков согласно чл.165...

И по еден месец, не се откриваат детали за несреќата кај...

Точно еден месец по големата автобуска несреќа што се случи кај селото Ласкарци, а јавноста сѐ уште нема информација која беше причината и зошто...

ОЈО поведе постапка за дилер на дрога од Арачиново

Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против едно лице од скопско Арачиново, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело неовластено производство...

СЈО ќе биде инкорпорирано во ОЈО и надлежно за висок профил...

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во идина да биде дел од Основното јавно обвинителство, но автономно и задолжено да гони висок профил на корупција и...

ОЈО: Донесени наредби за издавање на централни и меѓународни потерници

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Министерството за внатрешни работи доставил наредби за издавање...

Притвор за три лица поради поседување марихуана

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредби за спроведување на истражна постапка во три одделни предмети оформени против лица кој кои...

Дескоска: СЈО ќе се спои со ОЈО

Со новите два законски текста кои веќе се готови, Специјалното јавно обвинителство ќе биде дел од Основното јавно обвинителство, изјави министерката за правда Рената...