13 C
Skopje
25.9.2018 - 21:39

Ознака: ојо

ОЈО поднесе обвинение против екс директорот на владината Служба за општи...

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до скопскиот Кривичен суд поднесе обвинителен акт против поранешниот директор на владината Служба за...

ОЈО ќе истражува евентуална злоупотреба на малолетно лице за случајот „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас во врска со настанот што се случи на 19.09.2018 година, кога по дојава на жители...

Поднесено обвинение против две лица за убиството на Никола Саздовски

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителен акт со предлог за продолжување на мерката „притвор“ против две лица за сторено кривично дело „убиство“ од...

Едномесечен притвор за напаѓачот кој претепа скопјанец на Кеј „13 Ноември“

Напаѓачот кој на 3 август на кеј „13 Ноември“ физички го нападна 66-годишниот скопјанец кој потоа почина од нанесените повреди, е фатен и одредена...

ОЈО оформи предмет по допрен глас за јавните набавки во Министерството...

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поведе предистражна постапка по допрен глас, заради постоење на индиции за повреда на законот...

ОЈО: Мерки за претпазливост за Јакимовски и неговите соработници од општина...

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по кривичната пријава поднесена од страна на Управата за...

ОЈО Прилеп постапува по пријавите за говор на омраза на Мечки...

Прилепското јавно обвинителство постапува по пристигната кривична пријава против две лица и други непознати лица за сторено кривично дело „Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост...

Обвинителството ќе го истражува говорот на омраза во врска со пожарите...

Основното јавно обвинителство Скопје по допрен глас оформи предмет во врска со определени написи и коментари по социјалните мрежи, а со кои преку компјутерски...

Обвинителството ќе истражува дали имало злоупотреба со грантовите од Фондот за...

По објавите во медиумите за евентуални злоупотреби при доделување на грантови по јавен повик од Фондот за иновации и технолошки развој, Основното јавно обвинителство...

Напаѓачите на Саздовски ќе се соочат со обвинение за убиство

Против тројцата осомничени за смртта на Никола Саздовски ќе се води истражна постапка за кривично дело „убиство извршено на свиреп начин“, откако ОЈО Скопје...