-7 C
Skopje
17.1.2019 - 0:02

Ознака: охрид

Тешка сообраќајка во близина на Охрид

Тешка сообраќајна несреќа вечерва после 19 часот се случи на магистралниот патен правец Охрид–Кичево во близина на селото Подмоље. Сообраќајот е во прекин, а на...

Повторно оштетени јавните тоалети во центарот на Охрид

Несовесни лица повторно ги оштетија апаратите за влез во јавните тоалети во центарот на Охрид. Засега непознати лица насилно ги исекле автоматите за наплата на...

Кривични за разбојниците што ограбија старица во Охрид

Охридската полиција поднесе кривични пријави против две лица од Скопје, кои минатиот месец ограбија старица во нејзиниот дом во Охрид каде привремено престојувале во...

Општина Охрид ги распиша конкурсите за највисоките годишни награди и признанија

Градоначалникот на Охрид и Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување на највисоките општински награди и признанија за 2018 година. Наградата Патрон на градот...

Автопатот Кичево-Охрид ќе чини дополнителни 187 милиони евра

Дополнителни 187 милиони евра ќе чини изградбата на автопатот Кичево-Охрид. Со новиот трет анекс на договорот со изведувачот на градежните работи кинески „Синохидро“, што...

Иванов: И за пропаста на Самуиловата држава се виновни превртливите елити

Претседателот Ѓорге Иванов, обраќањето пред учесниците на првата Национална конференција за византологија и медиевистика, насловена „Самуиловата држава - 1.000 години потоа (1018-2018)“, која вчера...

Еден загинат во сообраќајка на излезот од Охрид

Едно лице го загуби животот, а четири се тешко повредени во сообраќајната незгода што утрово во 1:25 часот се случи на излезот од Охрид...

Книгата „Константин С. Шахов – Книжевност“ од Томе Груевски промовирана во...

Книгата „Константин С. Шахов-Книжевност“ на авторот Томе Груевски денеска беше промовирана во Национална установа Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид, по повод 130 години од излегувањето...

Врвни светски готвачи доаѓаат во Охрид

Од 12-ти до 14-ти октомври, Охрид ќе биде домаќин на охридската Гастро тура, новата активност во организација на општина Охрид, која има за цел...

Пожар во Охрид, нема повредени лица

Вчера утрото околу 09.45 часот било пријавено дека во Охрид на улицата „Прилепска“ избувнал пожар во куќа сопственост на Р.Н. (36). Пожарот бил локализиран од...