16.4 C
Skopje
25.4.2019 - 12:28

Ознака: охрид

Уште 50 метри до пробивање и на вториот тунел под Пресека

По пробивањето на првата тунелска цевка под Пресека, на автопатот Кичево - Охрид, до целосното завршување на работата и пробивањето на вториот тунел, преостануваат...

Кон нови осум дестинации ќе се лета од скопскиот и охридскиот...

Осум нови дестинации ќе им бидат достапни на македонските граѓани од скопскиот и охридскиот аеродром. Четири нови линии ќе бидат воспоставени од скопскиот и...

Вечер на српски уметници на „Охридско лето“

Концертот во „Григор Прличев“ е посветен на починатиот охридски градоначалник Јован Стојаноски Во центарот за култура „Григор Прличев“, во Охрид, вечерва, со почеток во 19...

Домот ни личи на музичко училиште, од секаде се слуша звук...

Посебни се миговите кога Дафина, Атанасија и Христо настапуваат некаде, било на натпревар или на концерт, а најмалата Марија, која има три години, на...

Архиерејска литургија во црквата „Свети Ѓеоргиј“ во Охрид

Во црквата „Свети Ѓеоргиј“ во Охрид денеска се одржа архиерејска света василиева литургија со која чиноначалствуваше митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј по повод Рождеството Христово –...

„Охридско лето“ организира концерт во спомен на покојниот градоначалник Стојаноски

Фестивалот „Охридско лето“ на 12 јануари ќе организира концерт на класична музика на кој ќе настапат младите српски солисти Александра Петровиќ и Стеван Каранац...

Масовна тепачка и генерално мирна новогодишна ноќ во Охрид

Седум лица учествувале во масовна тепачка што утрово се случила пред казино на улицата „Партизанска“ во Охрид. Освен ова нарушување на јавниот ред и...

Константин Георгиевски избран за в.д. градоначалник на Охрид

Советот на Општина Охрид на денешната вонредна седница од 15 гласа го избра Константин Георгиевски за вршител на должноста градоначалник. Георгиевски, инаку координатор на советничката...

Новиот градоначалник на Охрид ќе се бира на избори

Ненадејната смрт на градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски покренува процедура што ќе мора да биде спроведена за непречено функционирање на локалната власт. Согласно законските одредби,...

Охрид се прости од прерано починатиот градоначалникот Јован Стојаноски

На Градските гробишта во Охрид попладнево беше погребан ненадејно починатиот градоначалник проф.д-р. Јован Стојаноски. На погребната церемонија присуствуваа голем број граѓани на Охрид, роднини, пријатели,...