3 C
Skopje
18.11.2018 - 7:21

Ознака: охрид

Врвни светски готвачи доаѓаат во Охрид

Од 12-ти до 14-ти октомври, Охрид ќе биде домаќин на охридската Гастро тура, новата активност во организација на општина Охрид, која има за цел...

Пожар во Охрид, нема повредени лица

Вчера утрото околу 09.45 часот било пријавено дека во Охрид на улицата „Прилепска“ избувнал пожар во куќа сопственост на Р.Н. (36). Пожарот бил локализиран од...

Почнува реконструкцијата на Долни Сарај во Охрид

Долни Сарај, една од најубавите и најрепрезентативни сцени во Охрид ќе добие нов, функционален и модерен изглед со реконструкцијата што следува во текот на...

Се расчистува дивата депонија „Мауцкер“ кај Охрид

Општина Охрид преку Јавното претпријатие „Охридски комуналец“ денеска почнаа со активностите за расчистување на дивата депонија за цврст отпад кај локацијата „Мауцкер“. Предвидено е порамнување...

Шампионот тргнува од Охрид

Во 1. коло во Првата кошаркарска лига, која треба да почне на 6 октомври, првакот Работнички треба да игра на гости кај АВ Охрид,...

Мицкоски: Договорот за менување на името е штетен и треба да...

Договорот за менување на името е штетен и треба да се отфрли. Тој е против македонските национални интереси, против македонската држава. Тој е „диво...

Во вила на Трпејца пронајден мртов Холанѓанец

Без видливи траги на насилство во вила на Трпејца, синоќа е пронајден мртов К.Ј.Т (79) од Холандија. -На 21.09.2018 година околу 08,30 часот во с.Трпејца-Охрид,...

Во прекин сообраќајот на патот Охрид-Битола кај Опеница

Во прекин е сообраќајот на магистралниот пат Охрид - Битола кај село Опеница. Како што соопшти АМСМ, сообраќајот е во прекин од 11.10 часот поради...

Заев во Охрид ги повика младите да се вклучат во новата...

Да го приближиме Охрид уште повеќе до Европа, па од балкански да биде прогласен за европски Ерусалим, По примерот на „Билјана платно белеше„“ сите...

Стојановиќ и Медиќ најбрзи на Балканскиот триатлон

Триатлонците од Србија Огњен Стојановиќ и Вида Медиќ триумфираа на Балканското триатлон-првенството што се одржа во Охрид. Стојановиќ трите предвидени делници ги мина за...