26.9 C
Skopje
17.7.2019 - 19:09

Ознака: охрид

Охрид на дневен ред на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО...

Делегација на Владата учествува на 43. сесија на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО во Баку, Азербејџан, на која ќе се дискутира за состојбата...

Билборди низ Србија ќе ги насочуваат туристите кон Дојран, Охрид, Демир...

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), во рамките на годишната програма за промоција на туристичките потенцијали на земјава и привлекување странски туристи,...

Летниот камп на Металург 14-ти пат пулсира со работа, енергија, дружење,...

Поголемиот број од годинашните кампери на Металург се од генерацијата 2006/2007, кои од септември ќе почнат нова авантура во своите ракометни кариери - ќе...

Почнува 14-от ракометен камп на Металург

Ракометниот камп на Металург е најстариот ракометен камп во Македонија и еден од најстарите во Европа, а 14-то издание ќе се одвива од денеска...

Тажна вест: Почина познатиот македонист Драги Стефанија

Во 86-та година од животот, синоќа во Охрид почина д-р Драги Стефанија истакнат лингвист, македонист, фолклорист, новинар и публицист. Меѓу другото, ќе остане запаметен...

Откриени злоупотреби во 24 случаи при обесштетувања од земјотресите во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Р.В.(62) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и...

Избор на ново партиско раководство во СДСМ

Во Охрид денеска ќе се одржи деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ. На седницата ќе се дебатира за суштинските промени во партијата, новит систем...

Втор земјотрес на подрачјето на Охрид за помалку од една недела

Земјотрес чиј епицентар се наоѓал на 140 километри југозападно од Скопје и потекнува од охридското епицентрално подрачје, бил регистриран синоќа во 2.20 часот по...

Кумановци продавале хероин во изнајмен стан во Охрид

Охридската полиција поднесе кривична пријава против двајца кумановци на возраст од 33 и 41 година, поради сомнение дека продавале хероин во изнајмен стан во...

Млади музичари од повеќе европски земји ќе се натпреваруваат во Охрид

Идејата на натпреварот, уште од основањето, во 1970 година во Брисел, е афирмација на посебно надарени млади уметници и нивна промоција на професионалните концертни...