12.6 C
Skopje
25.5.2019 - 1:33

Ознака: охрид

Успешно е реализирана 12-та сезона во мини-лигата на Металург

Екипите Сани 14 од Охрид, Торо спорт од Виница, Макалоски од Прилеп, Дуферко од Скопје и Хендбал старс од Кичево се годинешните шампиони во...

Живиот дух во Охрид, наспроти романтичарските желби во Софија

Мора да се истакне дека и покрај тоа што МПЦ-ОА оваа година одбележува 1.000 години од ОА, сепак таа никогаш не се откажала од...

Крајезерските бранувања го претставија творештвото на младите таленти

И јас почнав тука како ученик, во моите збунети години и сега, преку оваа манифестација, сакам да им помогнам на децата да го откриваат...

Туристичките капацитети на охридско-струшкото крајбрежје исполнети

Туристичките капацитети на охридско-струшкото крајбрежје се исполнети максимално, а хотелиерите очекуваат успешна туристичка сезона. Претседателот на Здружението на хотелиери на Македонија – ХОТАМ Крсте Блажески...

Летово – прв филмски фестивал на плажа

Првото издание на фестивалот ќе се одржува во Охрид, некои од активностите ќе се одржуваат на различни локации низ градот, а главната програма ќе...

Манијак нападнал девојче пред влез во зграда, соседот ја спасил

Шеснаесетгодишно девојче од Охрид додека се враќало пеш кон својот дом, било следено од нејзиниот сограѓанин Н.Т., кој пред влезот од зградата во која...

Металургијата се поврзува со науката

Соработката на науката и на индустријата во областа на металургијата моментално се одвива на ниво на индивидуални контакти, поради што деновиве во Охрид се...

На охриѓани водата им дојде до грло

Граѓаните и угостителите од Охрид реагираат на продолжениот висок водостој на Охридско Езеро и тврдат дека несовесното стопанисување со водите од езерото им предизвикува...

Продолжуваат чествувањата по повод илјада години постоење на Охридската архиепископија

Чествувањата по повод 1000-годишниот јубилеј на Охридската архиепископија продолжуваат денеска со Света архиерејска литургија во катедралната црква „Света Софија“ во Охрид, со која ќе...

Одбележување 1000 години од основањето на Охридската архипеископија

Централната свеченост во рамки на манифестациите по повод одбележувањето на Илјадагодишнината од основањето на Охридската архиепископија ќе се одржи вечерва од 18:30 часот во...