Ознака: охрид

Хуан Аткинс и Македонската филхармонија на 2 август во Антички во...

На 2 август, од 22 часот, во Античкиот театар, ќе се одржи вистински летен спектакл. Концерт ќе одржат Хуан Аткинс и  Македонската филхармонија, предводена...

Заев: Мегаломанските проекти во Охрид се стопирани

Охрид е нашето најголемо богатство и треба да го чуваме сите, без разлика дали е тоа надлежност на локалната или на централната власт. Сите...

Концерт на Влатко Стефановски на 1 август во Охрид

Најпознатиот македонски гитарист Влатко Стефановски на 1 август ќе има концерт во Античкиот театар во Охрид. Нашиот гитарски виртуоз ќе настапи со гостите и...

Публиката на „Бич филм-фестивал“ уживаше во првата проекција на брод во...

Вториот ден од „Бич филм-фестивал” беше разновиден. За сечиј вкус по нешто. Додека на плажата Оревче една публиката го гледаше турскиот филм „Wish to...

„Коштана“ в недела на сцената на Долни Сарај во Охрид

Култниот мјузикл „Коштана“ од Борисав Станковиќ, во музичка адаптација на Влатко Плевнеш, кој се игра веќе десетина години и предизвикува голем интерес, публиката ќе...

Солистички концерт на рускиот пијанист Вадим Колоденко на „Охридско лето“

По синоќешниот настап заедно со виолинистката Алена Баева во рамки на „Охридско лето“, пијанистот Вадим Колоденко вечер ќе има солистички настап во катедралната црква...

Почнува 30. Поетска ноќ во Велестово

На локации во Велестово и Охрид денеска и утре ќе се одржува 30-та „Поетска ноќ во Велестово“, годинава со скратена програма и посветена на...

Хрватскиот „Осмиот комесар“ го отвора првиот „Бич филм фестивал“

Интересно е што утревечер филмот „Холидеј“ посетителите ќе имаат можност да го погледнат на бродот „Галеб“, кој ќе плови на релацијата Охрид-плажа Оревче. Преостанати...

Триесеттата „Поетска ноќ во Велестово“ со скратена програма

Јубилејната 30-та „Поетска ноќ во Велестово“, годинава со скратена програма, ќе со одржи на 20 и 21 јули, на локации во Велестово и во...

Полската вечер на „Охридско лето“ во знакот на Вроцлавски барокен ансамбл

Во рамките на традиционалната Полска вечер на фестивалот „Охридско лето“, ќе се одржи концерт на Вроцлавски барокен ансамбл, в среда во црквата „Света Софија“ со...