27.8 C
Skopje
20.6.2021 - 20:15

Ознака: охрид

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во...

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две лица и против нив е...

Златната маска од Горна Порта вратена во Охрид

Вредните експонати, златната маска и раката, кои беа дел од изложбата „100 години Требениште“, повторно се изложени во Златната соба во „Куќата на Робевци“ Златната...

Евроамбасадорот Гир го поддржа уривањето на дивоградбите во Охрид

Амбасадорот на ЕУ во земјата, Дејвид Гир, порача дека нема место за дивоградбите на крајбрежјето на Охридското Езеро и треба да се отстранат. - Уникатното...

Охрид му ја врати на српското собрание оградата од вила „Билјана“

Оградата од вилата „Билјана“ во Охрид денеска му е вратена на српското собрание, по повеќе од шест децении. На примопредавањето учествуваа охридскиот градоначалник, Константин Георгиевски,...

Се спроведува уривањето на нелегалните објекти на најатрактивните охридски плажи

Десетина работници почнаа да уриваат на плажата „Куба либре“, која функционираше и како ноќен клуб. Иако изминатите денови на паркингот во близина на плажата имаше...

Несовесни граѓани фрлале стари душеци и столчиња до езерото

ОХРИД Екипите на јавното претпријатие „Охридски комуналец“ рано утринава извршија вонредно чистење и подигнување кабаст отпад, кој несовесни граѓани го исфрлиле на несоодветни локации во...

Викендов јубилеен петти пат се одржува манифестацијата „Охрид трчаТ“

Викендов, на градските улици во Охрид, јубилеен петти пат ќе се одржи атлетската манифестација „Охрид трчаТ“. Се известуваат граѓаните, жители на улиците, дистрибутери, туристичките работници,...

УНЕСКО препорача Охрид да се стави на листата на светско наследство...

Центарот за светско наследство на УНЕСКО го објави извештајот на 125 страници на Реактивната мониторинг-мисија, која го посети Охридскиот Регион во јануари минатата година....

Ракометниот голман Никола Даниловски пронајден мртов во Охридското Езеро

Безживотното тело на 26-годишниот голман на ракометниот клуб Охрид и повремен македонски репрезентативец, Никола Даниловски, утрово било пронајдено во Охридското Езеро, пренесуваат медиумите. Според...

Пререгистрација на картички на возила во стариот дел од градот

ОХРИД Врз основа на утврдениот режим на сообраќај за стариот дел од градот Охрид и Правилникот за издавање картички за движење на моторни возила во...