Ознака: „Охридско лето“

Премиера на претставата „Полковникот птица“ со театарот од Гостивар

Во рамките на драмската програма на „Охридско лето“, вечерва следува премиерната изведба на претставата „Полковникот птица“ од Христо Бојчев, во изведба на актерите од...

„Охридско лето“ донесе уникатна програма на четири пијана и гудачки камерен...

Вечер што долго ќе се памети приредија синоќа врвни уметници од Република Чешка кои во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“, во...

„Охридско лето“ и македонските уметници со постхумен концерт му оддадоа почит...

Фестивалот „Охридско лето“ синоќа организира концерт со кој му оддаде почит на истакнатиот македонски композитор Томе Манчев. Ова е првиот постхумен концерт што ќе...

Џез-уметниците на „Охридско лето“ донесоа свои композиции

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжи со извонреден настап на членовите на Здружението на џез-музичари на Македонија - Колектив со гудачи. Премиерниот концерт...

Волшебна ноќ на „Охридско лето“ – домашна џез музика и публика...

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер продолжи со извонреден настап на членовите на Здружението на џез музичари на Македонија- Колектив со гудачи. Премиерниот концерт...

Врвни уметници на Француската вечер на „Охридско лето“

Обоистката Ариан Баке и пијанистот Теодор Ламбер од Франција испишаа уште една магична ноќ во историјата на „Охридско лето“, со концертот што го одржаа...

Најдобрите европски музичари и годинава на „Охридско лето“

Белгиско-грчкото дуо составено од виолинистот Ное Инуи и пијанистот Василис Варваресос синоќа во црквата „Света Софија“ оставија силни импресии кај публиката на фестивалот „Охридско...

Рисима Рисимкин – три децении синоним за македонска танцова авангарда

Поранешната балерина со остварени голем број улоги, сега синоним за македонска танцова авангарда, Рисима Рисимкин, вчеравечер во рамките на програмата на „Охридско лето“ го...

Јубилеј на кореографката Рисима Рисимкин на „Охридско лето“

Со претставата „Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ , една од водечките домашни кореографи, уметнички директор на светски реномираниот „Скопје танц-фест“ и основач...

Врвни уметници и квалитетна програма донесе француската вечер на „Охридско лето“

Обоистката Ариан Баке и пијанистот Теодор Ламбер од Франција испишаа уште една магична ноќ во историјата на „Охридско лето“ со концертот што синоќа го...