Ознака: „Охридско лето“

„Крик за љубов“ ја отвори драмската програма на „Охридско лето“

Драмската програма на годинашното 61. издание на фестивалот „Охридско лето“ почна со театарската претстава „Крик за љубов“ од Жозиен Баласко, во режија на Љупчо...

Балетот „Големиот Чаjковски“ го отвори „Охридско лето“

Годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“, на кое, покрај претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, присуствуваа министерката за култура Ирена Стефоска и министерката за култура...

Почнува Охридско лето

Гости од дома и странство го исполнија Антички театар на отворањето од Охридско лето. Меѓу присутните се шефот на државата, Стево Пендаровски, и неговата...

Како момчето од провинција стана најпознат руски композитор

Петар Чајковски - во пресрет на „Охридско лето“ Десет опери, три балети и седум симфонии, голем број соло-концерти, кантати, минијатури за клавир и разновидни дела...

Турскиот театар со претставата „Бог на масакарот“ ќе го затвори „Охридско...

Со претставата „Бог на масакарот“ во изведба на НУ „Турски театар“ од Скопје се спушта завесата на годинешното јубилејно 60. издание на Фестивалот „Охридско...

Бисери од православната духовна музика ја стоплија публиката на „Охридско лето“

Прекрасна духовна атмосфера владееше вчеравечер во предворјето на црквата „Света Софија“ каде во рамките на фестивалот „Охридско лето“ настапи машкиот вокален ансамбл „Ноктурно“ од...

Концерт на обоистката Гордана Јосифова-Неделковска на „Охридско лето“

На програмата на Охридско лето денеска, ден пред Свеченото затворање на годинешното јубилејно издание, ќе се одржи концертот „Музички пријателства“ на македонската обоистка, Гордана...

Вокалниот ансамбл „Ноктурно“ од Белград вечерва на „Охридско лето“

Во рамките на музичкиот дел од програмата на „Охридско лето“ вечерва ќе настапат уметниците од Вокалниот ансамбл „Ноктурно“ од Србија. На програмата се традиционални...

Гостиварскиот театар на „Долни Сарај“ ја донесе премиерата „Полковникот птица“

Гостиварскиот театар вчеравечер на сцената „Долни Сарај“  премиерно ја изведе театарската претстава „Полковникот птица“ на текст од Христо Бојчев, а во режија на Андреј...

Возбудливо музичко патување на „Охридско лето“ со моќниот глас на мецосопранистката...

Моќниот глас на мецосопранистката Викена Каменица од Република Албанија и звуците на пијаното произведени под вештите раце на познатата албанска пијанистка Мерита Реџа Тершана,...