Ознака: „Охридско лето“

Албанскиот театар од Скопје со „Смртта на Дантон“ вечерва на „Охридско...

Сцената на центарот „Григор Прличев“ во рамки на Фестивалот „Охридско лето“ вечерва е резервирана за претставата „Смртта на Дантон“ поставка на босанскиот режисер Дино...

Солистички концерт на рускиот пијанист Вадим Колоденко на „Охридско лето“

По синоќешниот настап заедно со виолинистката Алена Баева во рамки на „Охридско лето“, пијанистот Вадим Колоденко вечер ќе има солистички настап во катедралната црква...

„Театар комедија“ со „Мизантроп“ на „Охридско лето“

Драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва, во 21 часот, во центарот за култура „Григор Прличев“, со премиера на театарската претстава „Мизантроп“ од...

Восхит од врвното музицирање на романските оперски пејачи

Во амбиент на еуфорично расположение и креативна понесеност, по церемонијалниот дел од поздравните говори на отворањето на фестивалот „Охридско лето“, спектакуларно се одгласија оперските...

Фотографии за Георги Божиков на „Охридско лето“

Во дирекцијата на „Охридско лето“ е отворена изложба на фотографии „Од уметничкиот пат на Георги Божиков“, поглед на творештвото на оперскиот пејач Георги Божиков,...

Полската вечер на „Охридско лето“ во знакот на Вроцлавски барокен ансамбл

Во рамките на традиционалната Полска вечер на фестивалот „Охридско лето“, ќе се одржи концерт на Вроцлавски барокен ансамбл, в среда во црквата „Света Софија“ со...

Концерт на британскиот акапела секстет „The Queen’s Six“ во рамки на...

Музичката програма на „Охридско лето“ за вечерва предвидува концерт на британскиот акапела секстет „The Queen’s Six“ што ќе се одржи во прекрасната акустика на...

Со италијански и француски арии отворено „Охридско лето“

Охрид од вечерва се до 20 август ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи фестивалот „Охридско лето“. Со најпознатите италијански и француски...

Подновениот Антички подготвен за отворањето на „Охридско лето“

Како солисти ќе се претстават извонредната певица, сопранот Елена Мошуц и тенорот Калин Братеску од Романија, со изведба на арии од опери на Пучини,...

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници...