8.6 C
Skopje
27.2.2020 - 10:01

Ознака: „Охридско лето“

Македонската музика низ зборови и звуци на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид организира работилница на тема „Ритамот-Движењето, Музиката-Дишењето“ со познатиот музичар и композитор Оливер Јосифовски. На публиката...

Гостува јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи

Иако е млад уметник, зад него стои богата интернационална кариера во Европа, Австралија, но и во Источна Азија. Добитник е на многу награди на интернационалниот...

„Охридско лето“ одбележа 85 години од раѓањето на Томислав Зографски

Музичката програма на годинешното 59-то издание на „Охридско лето“ беше заокружена завчеравечер со авторски концерт на великанот на македонската класична музика, композиторот Томислав Зографски,...

„Охридско лето“ утре одбележува 85 години од раѓањето на композиторот Зографски

Во рамките на фестивалот „Охридско лето“, утре во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот ќе се одржи концерт посветен на јубилејот, 85...

Младиот пијанист Величков вечерва ќе се претстави пред публиката на „Охридско...

Репертоарот на класична музика во рамки на 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе го збогати младиот и талентиран пијанист Димчо Величков од...

Младите француски музичари Кристоф и Мусат на „Охридско лето“

На 59-то „Охридско лето“ публиката проследи уште еден возбудлив концертен настап на двајца млади и шармантни музичари од Франција. Во рамките на традиционалната Француска...

Албанското дуо ја отсвири „Елегија“ на Коларовски

Прекрасен концерт приредија флејтистката Јонела Големи и пијанистката Мерита Реџа Тершана од Албанија на фестивалот „Охридско лето“. Двете извонредни уметници во црквата „Света Софија“...

Пијанистката Егорова ја разбранува публиката на „Охридско лето“

Извонредната руска пијанистка Виолета Егорова синоќа приреди неповторливо доживување на „Охридско лето“ одржувајќи концерт во рамките на музичката програма на фестивалот. Егорова фасицинира со концертниот...

Импресивен настап на словенечките уметници на „Охридско лето“

Големиот словенечки кларинетист со меѓународно реноме, Дарко Брлек, завчеравечер настапи на „Охридско лето“ одржувајќи импресивен концерт заедно со гудачкиот квартет „Дисонанс“ од Словенија. На...

Импресивен настап на словенечките уметници на „Охридско лето“

Големиот словенечки кларинетист со меѓународно реноме, Дарко Брлек, синоќа настапи на „Охридско лето“ одржувајќи концерт заедно со гудачкиот квартет „Дисонанс“ од Словенија. На концертниот подиум...