-1 C
Skopje
14.11.2018 - 8:23

Ознака: Охридско Езеро

Критично ниско нивото на Охридското Езеро, општинaта бара интервентни мерки

Општина Охрид бара од надлежното Министерство за транспорт и врски да преземе итни мерки за спречување на натамошно намалување на водостојот на нивото на...

Девет години од потонувањето на „Илинден“ во Охридското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од трагедијата на Охридското Езеро кога при потонувањето на бродот „Илинден“ животот го загубија 15 лица, туристи од соседна...

Светските проблемисти ќе се нaтпреваруваат крај Охридско Езеро

Охрид од денес па во следните осум дена ќе биде домаќин на голем шаховски настан. Имено, во оргaнизaција на Шаховската федерација на Македонија (ШФМ)...

Прилепчанец почина откако му се слошило покрај Охридско Езеро

На М.М.(78) од Прилеп, кој бил непосредно до брегот на Охридското Езеро, вчера околу 10:30 часот му се слошило и паднал во водата. Од присутните...

Марко Пејчиноски, малиот херој на маратонското пливање во Охрид

Дванаесетгодишниот Марко Пејчиноски е новиот херој на охридското маратонско пливање. Тој вчера за 9.02 часа во екстремно неповолни временски услови на силен ветер и...

Наскоро конкурс за избор на нов концесионер на Охридско Езеро

Во владина процедура е постапката за објавување конкурс за избор на нов концесионер на Охридското Езеро. Како што информира министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Скапоценоста на парчето накит е во неговата приказна

Марта Пејоска и Биби Клекачкоска, дизајанерки Марта Пејоска Изложба на современ накит, инспириран од дијатомеи, ендемски вид микроскопски синтетизирачки алги во Охридско Езеро, на дизајнерките Марта...

Зголемени нивоата на Дојранското и Охридското Езеро

Нивото на Дојранското Езеро е 13 сантиметри над максималниот водостој, а на Охридското Езеро е четири сантиметри над максимумот, покажуваат најновите хидролошки мерења на...

ХОТАМ: Потребна е урбанизација на охридско-струшкото крајбрежје

Помалку од десет отсто од охридско-струшкото крајбрежје, на потегот од Радожда до Свети Наум, е урбанистички организирано, информира претседателот на Хотелско-туристичката асоцијација на Македонија...

Апел да се зачува охридскиот регион

Апелот до претседателот на Собранието, Талат Џафери, го упатуваат неколкумина пратеници што собрале 8 илјади потписи Група пратеници во Собранието испратија отворено писмо до претседателот...