Ознака: Охридска архиепископија

Бугарите повторно создаваат лоша клима, овој пат преку црквата

„Ќе дојде време и погоден момент кога ќе се изразат несогласувања околу името или територијалната локација на новата автокефална црква“, вели неврокопскиот владика Наспроти повеќето...

Утре во Фанар заедничка литургија на г.г. Стефан и патријархот Вартоломеј

Седиштето на Вселенската патријаршија утре наутро ќе ги отвори портите за многубројните верници од нашата земја кои ќе присуствуваат на заедничката литургија на која...

Како се запишани православните цркви во нивните томоси за автокефалност?

Именувањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во диптихот на автокефалните цркви, откако вселенскиот патријарх ќе издаде томос за автокефалност е едно од прашањата...

Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на шизмата од речиси шест децении,...

Историски момент е што шизмата која траеше речиси шест децении, по иницијатива на Вселенската патријаршија, заврши, беше отстранета и влегуваме во нов период, рече...

Пратеникот на Сириза Аманатидис: Охридската Архиепископија има право да биде автокефална...

Пратеникот на прогресивната алијанса на СИРИЗА и поранешен заменик министер за надворешни работи, Јанис Аманатидис, во интервју за грчките медиуми вели дека признавањето на...

Со примањето на Охридската архиепископија во канонско единство изградивте одбранбен ѕид...

Група интелектуалци со отворено писмо му се заблагодарија на вселенскиот патријарх Ваша Сесветост, сепочитуван Татко на Православните и Вселенски Патријарх Г. Г. Вартоломеј, Ние, долу потпишаните...

Божиќ пред или по Нова година?

Проблемот се појавува поради тоа што нашата држава се води по грегоријанскиот календар, а МПЦ по јулијанскиот календар. Тоа значи дека на 7 јануари,...

Јамка од свилен конец за МПЦ

Засега од СПЦ официјално не соопштуваат каква одлука донеле и под кои услови го замислуваат идниот дијалог со МПЦ. Но, според неофицијални најави од...

Раѓањето на Исус надеж за човештвото

Христовото раѓање или Божиќ е само еден од трите празници во кои православната црква го одбележува раѓањето. Заедно со раѓањето на спасителот Исус, црквата...

Во кој правец гравитира МПЦ-ОА?

Најавената поделба на блокови меѓу православните цркви, од една страна, може да биде шанса за непризнаените цркви што со години бараат решение за својот...