-0.2 C
Skopje
26.1.2022 - 21:52

Ознака: Охис

Анализата за ОХИС покажа дека во воздухот нема отровни супстанци

Во воздухот нема отровни супстанци, покажаа анализите на штипскиот универзитет, по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги на метил акрилат мономер биле забележани во цевките...

Од „Охис“ истече голем проблем

Сѐ уште неутврденото количество на метил акрилат мономер, токсична супстанција што при директен контакт со кожата може да предизвика тешки оштетувања и повреди, која...

Макрадули уверува дека нема опасност, по новиот увид во „Охис“

Заменик-министерот за екологија Јани Макрадули денеска повторно ги смирува граѓаните по хаваријата во „ОХИС“, откако вчера соопшти дека состојбата е под контрола, односно оти...

Собрана контаминираната вода од „Охис“

Излеаната отпадна вода од „Охис“ е собрана откако инспекторите на Град Скопје, Државниот инспекторат за животна средина и екипа на МВР во текот на...

Откриена причината за непријатниот мирис што се прошири од „Охис“

При миење на цистерна во која требало да се изнесе метил акрилат мономер надвор од државата како опасен отпад, пукнала цевка и на тој...

Објавен тендер за отстранување на линданот од ОХИС

Меѓународен тендер за избор на технологија за отстранување на линданот и неговите изомери од кругот на фабриката ОХИС во Скопје е објавен вчера и...

Поранешни вработени во „Охис“ ги бараат неисплатените плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и петок, дури не им се...

Дебата во Владата за решавање на проблемот со отпадот од линдан...

Дебата за изнаоѓање конечно решение на проблемот со отпадот од пестицидот линдан во поранешната фабрика „Охис“ ќе се одржи денеска во Владата. На дебатата воведно...

Заев: Ќе се бараат одговори на барањата на стечајците од Охис

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со делегација на Иницијативниот одбор на поранешни вработени во АД Охис Скопје во...

Поранешните вработени во „ОХИС“ протестираат пред Влада

Поранешни вработени во „ОХИС“ денеска протестираат пред Владата и бараат линеарна исплата на заостанатите 24 плати. Како што велат, имаат добиено судска одлука за исплата...