2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 13:52

Ознака: Охис

За пожарот во ОХИС ќе одговара кавадарчанец кој заварувал ограда во...

Против едно лице од Кавадарци ќе биде поднесена кривична пријава за пожарот во кругот на ОХИС, информира Министерството за внатрешни работи. Според полицијата во врска...

Обновено: Локализиран пожарот кај ОХИС

Пожарот во кругот на фабриката ОХИС е локализиран. Еден од пожарникарите кои се справувале со пожарот е однесен на Клиниката за токсикологија, бидејќи му...

Почна чистењето на линданот од малата депонија во ОХИС

Денес и официјално започна процесот на чистење на линдан и неговите изомери од малата депонија во кругот на ОХИС. За таа цел избраниот изведувач...

Почнува чистењето на линданот од малата депонија во ОХИС

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денес го потпиша Решението за одобрување на Планот за ремедијација на локалитетот на ОХИС АД...

Одобрено решението за деконтаминација на линданот во „ОХИС“

На денешната седница Владата донесе решение за одобрување на план за ремедијација на локацијата во АД „ОХИС“- Скопје и со заклучок на Владата, Министерството...

Опасните хемикалии од кругот на ОХИС испратени на уништување

Утоварот на опасен хемиски отпад вчера бил извршен во кругот на ОХИС. Станува збор за 4,6 тони иницијатори, хемикалии со познат состав, и 5,2...

Наскоро ќе се чисти малата депонија во ОХИС

Инспекторат за животна средина најавува Државниот инспекторат за животна средина продолжува со увидот во индустриските зони, каде што работат по десетици инсталации, за кои е...

Цистерната со винил хлорид пристигна во Германија, следува согорување на опасната...

Министерството за животна средина и просторно планирање, фирмата „Екоцентар 97“ ДООЕЛ Скопје и Државниот инспекторат за животна средина информираат дека цистерната под притисок со...

Опасниот отпад од ОХИС подготвен за транспорт

Министерството за животна средина и просторно планирање, согласно информациите добиени од компанијата „Екоцентар 97“ ДООЕЛ Скопје, и извршените вонредни инспекциски надзори на Државниот инспекторат...

Сѐ уште не е деактивирана заканата од опасните хемикалии во Скопје

Транспортот на винил хлоридот од ОХИС чека погоден момент Неодамнешната експлозија во Бејрут, предизвикана од експлозија на несоодветно складиран амониум нитрат, во која загинаа над...