12.4 C
Skopje
6.4.2020 - 21:00

Ознака: отров

Бугарија тргна по атентаторите од тајната Единица 29155

Бугарското обвинителство поднесе обвиненија против тројца руски шпиони за кои се тврди дека биле дел од тајната Единица 29155 осомничена за атентатот врз истакнат...

Кучињата во Струга настрадале од опасниот отров „ланате“?

Отруени кучиња биле пронајдени на повеќе локации низ Струга, во случајот што ги вознемири тамошните граѓани кои информираа за случувањата. Дел од стружани кои...

Кучиња отруени во близина на основно училиште во Струга

Повеќе кучиња, меѓу кои и расни, домашни миленици се отруени во Струга, во близина на основното училиште „Браќа Миладиновци“, според информациите од повеќемина граѓани. За...

Отровот „ланате“ е токсичен и за животните и за луѓето

Сопствениците на миленици во Македонија најчесто се соочуваат со труења од пестициди и инсектициди со широк спектар Труењата се доста чести. Тие можат да бидат...

Новичок ќе биде додаден на листата забранети отрови

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) ќе го додаде Новичок, нервен гас од периодот на Советскиот сојуз, на листата забранети отрови. Таква одлука е...

Писма со рицин испратени до Пентагон и до сенаторот Тед Круз

Обезбедувањето во Пентагон прогласило тревога во службата за прием на пратки, откако пристигнале неколку коверти кои содржеле траги од отровот рицин. Специјални полициски тимови денеска...

Жител на Тремник испил отров и починал

Жител на неготинското село Тремник се самоубил испивајќи отровна материја. Како што соопшти полицијата, вчера во Полициската станица Неготино било пријавено дека во Медицинскиот центар...

Британска полиција: Повеќе од 400 парчиња доказен материјал во истрагата за...

Британската полиција соопшти дека истражувачките екипи пронашле повеќе од 400 парчиња доказен материјал во истрагата за труењето на двајцата Британци со нервен агенс „Новичок“,...