28.5 C
Skopje
21.8.2019 - 22:33

Ознака: отпад

Исчистени 200 кубни метри отпад од диви депонии во Скопје

Во текот на масовната акција за генерално чистење на скопските општини, ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје отстрани вкупно 200 кубни метри отпад од диви...

Собрани 60 вреќи отпад во кругот на поранешниот дом на АРМ...

Група ентузијасти и љубители на чистата природа од Кичево, потпомогнати од членовите на извидничкиот одред „Мирко Милески“, спроведоа дводневна акција за чистење и преуредување...

Повеќе канти за отпад или поодговорни граѓани?

Во периодот јануари - мај 2019 година се изречени вкупно 649 мандатни казни, што претставува четирикратно зголемување на бројот на изречени казни во споредба...

Акција за собирање кабаст отпад во општината Чаир

Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ - Скопје во периодот од 16 до 19 јули ќе спроведе акција за собирање кабаст отпад во општината Чаир. Законот...

САД најголеми загадувачи во светот по глава на жител

Во светот годишно се собира околу 2 милијарди тони тврд отпад, односно количина доволна за да наполни преку 800.000 олимписки базени. Најголеми загадувачи по глава...

Отруени 75 лица во Малезија поради вдишување на токсични гасови од...

Повеќе од 500 училишта и детски градинки во Малезија денеска беа затворени откако десетици лица беа хоспитализирани со симптоми што се совпаѓаат со вдишување...

Отпадот ги одвраќа туристите од летување

Иако летната сезона само што започна, на друштвените мрежи се појавија фотографии на кои е прикажана згрозувачка глетка од купишта отпад, кои предизвикаа гнев...

Јадранско Море се дави во пластика

Хрватска Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранско Море е меѓу најголемите во Европа, по североисточниот дел на Медитеранот и Келтско Море. Отпад во Јадранот...

Пластичниот отпад го прави Јадранското Море едно од најзагадените во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа, по североисточниот дел на Медитеранот и Келтското Море. Отпад во Јадранот...

Уметничка инсталација или отпад?

Познати се акциите на комуналците за собирање кабаст отпад и кога се прават граѓаните редовно се известуваат каде да ги остават непотребните работи. Наместо...