7.6 C
Skopje
28.1.2020 - 16:27

Ознака: откуп

Откупувачите на тутун ќе ги отворат пунктовите, ќе се откупат 10...

Ќе се откупи целиот договрен тутун и плус 10 проценти од договореното, ќе се отворат затворените пунктови и ќе има реална проценка на тутунот....

Димковски: Целокупното производство на тутун ќе биде откупено

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, на барање на тутунопроизводителите од Општина Конче, заедно со градоначалникот Благој Илиев, остварија средба на која...

Откупени 80 отсто од произведениот тутун

Откупени се околу 20 милиони килограми тутун или 80 проценти од вкупното производство на „жолтото злато“. Ова го изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство...

Сараевчани плаќаат откуп за регистарски таблички

Откако криминалците ќе ги украдат табличките од паркираните автомобили, тие оставаат порака со броеви на телефони и бараат пари за да им ги вратат...

Започна откупот на тутунот

Во Тутунскиот комбинат Прилеп и Сокотаб Битола денеска започна откупот на тутунот од годинашната реколта. Во присуство на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Лозарите бараат откупната цена за килограм грозје да биде над 25...

Лозарите од Тиквешко бараат повисоки цени за откуп на грозјето, а до медиумите свое соопштение испратија од здружението „Напредни лозари“. Истакнуваат дека морале да...

Првите камиони со македонска праска веќе стигнале во Русија

Откупот на праска во Росоман се одвива непречено, по цена од 15 до 20 денари во ѕависност од квалитетот, а првите камиони со македонска...

МЗШВ и Владата ја следат состојбата со откупот на јагне

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Владата ја следат состојбата со откупот на јагнето, изјави денеска ресорниот министер Љупчо Николовски на работната средба...

Откупени 25 милиони килограми тутун по просечна цена од 241 денар

Откупот на тутунот од реколтата 2018 година е при крај и досега се откупени 90 отсто од договорените количества. Заклучно со 22 февруари, откупени...

Досега откупени 90 отсто од договорените количини на тутун

Откупот на тутунот од реколтата 2018-та е при крај и досега се откупени 90 проценти од договорените количини. Од Министерството за земјоделство информираат дека...