13.8 C
Skopje
18.6.2021 - 6:08

Ознака: отказ

Отказ за советникот на Чулев поради насилно и недолично однесување

Министерството за внатрешни работи му даде отказ на Зоран Ѓорѓиевски, кој беше вработен како советник во Кабинетот на министерот во периодот на техничката влада,...

Малите компании принудени да отпуштаат вработени за да опстанат во корона-кризата

Секоја трета мала компанија во светот била принудена да отпушти вработени за да остане отворена во мај во услови на пандемија, покажало истражувањето на...

Мел Гибсон доби отказ поради обвинувања за антисемитизам

Холивудскиот глумец Мел Гибсон нема да ја повтори улогата во долгоочекуваното продолжение на „Пилешка трка“ на „Нетфликс“, открија извори блиски до продукцијата „Д врап“. Одлуката...

За неполн месец во Македонија без работа останале 8.160 луѓе

Во периодот од 11 март до 30 април се евидентирани нови 8.160 невработени лица, соопшти Агенцијата за вработување. Според основот на престанок, 4.279 лица (52,4 отсто)...

Трамп по критиките на познат американски епидемиолог: „Време е за отказ“

Американскиот претседател Доналд Трамп јавно изрази фрустрација на Велигден поради изјавата на главниот специјалист за инфективни болести Антонио Фаучи, кој рече дека повеќе животи...

Полковникот што сведочеше против Трамп доби отказ

Потполковникот Александар Виндман од американскиот Совет за национална безбедност, еден од клучните сведоци во истрагата за импичмент против претседателот Доналд Трамп доби отказ од...

Отказ за вработениот во Централен регистар кој им се закануваше на...

Емил Јакимовски, кој деновиве беше прозван во јавноста поради закани кон две новинарки, доби отказ од Централниот регистар поради суштествени повреди на одредбите од...

Чиј е орелот што го посрамоти Трамп?

Еден член на конзервативната американска група доби отказ затоа што на студентскиот самит, на којшто се обратил претседателот на САД, Доналд Трамп, емитувал изменета...

„Форд“ отпушта седум илјади вработени

Американската автомобилска компанија „Форд“ соопшти дека ќе затвори седум илјади работни места во администрацијата или околу 10 отсто од својата глобална работна сила со...

Автомобилскиот гигант Јагуар ги затвора фабриките и отпушта работници

Британскиот производител на автомобили Јагуар Ленд Ровер (ЈЛР) откако забележа намалување на продажбата во Европа и Кина, ги затвори своите фабрики на една недела. Таквата...