Ознака: отворен балкан

Брнабиќ: Иницијативата Отворен Балкан е отворена за сите

Многу луѓе, дури и европски политичари, имаат наратив дека иницијативата „Отворен Балкан“ успеа да го подели регионот наместо да го обедини, но мислам дека...

Николовски: Очекувам следната недела да почне увозот на пченица и останатите...

Колку количини на пченица, сончоглед, јачмен и останати суровини ќе се увезат од соседна Србија ќе зависи од македонските компании и трговците - истакна...

На Табановце поставена првата табла за Зелена лента за Отворен Балкан,...

На граничниот премин Табановце, на влез во земјава Царинската управа ја постави првата табла за Зелена лента за Отворен Балкан што, како што информира...

Поддршка од Стејт департментот за иницијативата „Отворен Балкан“

Силна и недвосмислена поддршка за европската интеграција на целиот регион на Западен Балкан и особено за регионалната економска и политичка соработка, како што е...

Марјан Забрчанец именуван за национален координатор за „Отворен Балкан“

Владата на денешната 15-та седница го прифати предлогот на Комисијата за именување и донесе одлука Марјан Забрчанец, да го именува за национален координатор за...

Рама упати сеалбански повик за изјаснување за „Отворен Балкан“

Одлука за национална консултација за важни прашања поврзани со економијата, општеството и надворешните односи на Албанија е донесена на денешната седница на Владата во...

Заев: „Отворен Балкан“ e иницијатива за европеизација на регионот

Премиерот Зоран Заев, денеска, во Тирана, учествуваше на заедничката прес-конференција со српскиот претседател, Александар Вучиќ, и со албанскиот премиер, Еди Рама, на која информираа...

Заев: Кога ЕУ потфрла, ние имаме обврска да преземаме иницијативи за...

Премиерот Зоран Заев денеска во Тирана учествуваше на заедничката прес-конференција со српскиот претседател, Александар Вучиќ и со албанскиот премиер, Еди Рама на која информираа...

Eдинствениот пазар на трудот станува реалност, чекањето на границите се сведува...

Лидерите на трите земји од иницијативата „Отворен Балкан“, македонскиот премиер, Зоран Заев, српскиот претседател, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија и домаќин на Самитот,...

Вучиќ му се заблагодари на Заев за храброста, Рама прогласи нова...

Им благодарам на Зоран Заев и на Еди Рама за храброста да влеземе и да направиме најдобра иницијатива која ќе го смени лицето на...