Ознака: отворено

Маските на отворено од денеска се задолжителни во Бугарија

Од денес, носењето заштитна маска на отворено станува задолжително во Бугарија, во случај на гужва и неможност за одржување на физичка дистанца. Клиентите во рестораните...

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано носење на маска и...

Во Италија маските стануваат задолжителни и на отворено

Италија наложи задолжително носење маски во целата држава и на отворено, соопшти Министерството за здравство откако владата ја одобри мерката. Италија повторно забележува пораст на...

Да го спречиме палењето огнови на отворено

Им подаваме рака на сите сограѓани. Сите заедно можеме да го спречиме палењето огнови на отворено, а со тоа и да го намалиме загадувањето...

За пожарите на отворено виновници сме ние!

Според Трајче Кметовски, помошник-командант за развој во противпожарната бригада на Скопје, од први јануари годинава во Скопје имало вкупно 760 пожари, а од нив...

Париз воведе задолжителна обврска за маски на отворен простор

Властите во Париз денеска донесоа одлука за задолжително носење заштитни маски на бреговите на реките и каналите, како и на некои прометни улици во...

Смеј се со Чарли Чаплин под отворено небо

Кинотеката на Македонија овозможува ново видување на ремек-делата на кралот на комедијата Кинотеката на Македонија од утре, со почеток во 21 часот, започнува со прикажување...

Денеска три концерти на отворено во Скопје

Музичката група EYE CUE вчеравечер одржа едночасовен концерт како дел од програмата „Култура во време на Корона“ што ја спроведува Град Скопје како подрршка...

Изгаснати седум огна на отворено во Скопје

Бригадата за противпожарна заштита на град Скопје, во периодот од 6 до 12 февруари 2020 година, на телефонскиот број 193, кој е дел од...

Неограничени можности за игра и за едукација на отворено

Таблица множење, спектар на бои колку што има букви во нашата азбука, приказ на кружното движење на водата, деловите на растението па дури и...