Ознака: отворено писмо

Со примањето на Охридската архиепископија во канонско единство изградивте одбранбен ѕид...

Група интелектуалци со отворено писмо му се заблагодарија на вселенскиот патријарх Ваша Сесветост, сепочитуван Татко на Православните и Вселенски Патријарх Г. Г. Вартоломеј, Ние, долу потпишаните...

Отворено писмо од Еуромакс Ресоурцес

Почитувани, Дозволете ни и во оваа прилика принципиелно да ги пренесеме изразите на почитување до граѓанското здружение „Здрава Котлина“ – Струмица, за реализираното легитимирање во...

Не може да се очекува една страна во преговорите да изврши...

Бугарски интелектуалци порачуваат Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик. Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство, истакна...

Идентитетот не смее да биде основа за политички диктат

Отворено писмо од група македонски интелектуалци Шеест и двајца македонски интелектуалци испратија отворено писмо во врска со актуелните политички и општествени случувања во односите со...

Незадоволството од кинескиот одговор преточено во отворено писмо на јавните личности

Повеќе од 100 академици, парламентарци и јавни личности од Европа и од Австралија потпишаа отворено писмо во кое ја критикуваат улогата на кинеската влада...

Отворено писмо на Владимир Талески: Судскиот процес беше сѐ, само не...

По пресудата на Кривичниот суд во Скопје, кој го осуди на казна затвор од осум години, поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески се огласи...

Адвокатот на Тони Трајковски со отворено писмо до претседателот на Судски...

Јовица Страшевски, новиот адвокат на ексградоначалникот на Гази Габа и обвинет во случајот „ТНТ“, Тони Трајковски, преку отворено писмо го прозва претседателот на Судскиот...

Пендаровски се сретна со потписниците на писмото за заштита на животната...

Претседателот Стево Пендаровски имаше средба со претставници на здружени граѓански организации и инцијативи, потписници на отвореното писмо упатено до претседателот на 30 октомври, поврзано...

Македонски интелектуалци упатија отворено писмо до ЕУ за ставовите на Бугарија

Група македонски интелектуалци упатија отворено писмо до Европската Унија (ЕУ), како реакција на Декларацијата на бугарското собрание. Писмото е објавено интегрално во продолжение. Ние, група...

Мицкоски му порача на Заев уште еднаш да размисли на чија...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати отворено писмо до Зоран Заев, во кое му порачува на премиерот уште еднаш да размисли на чија страна...