12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 11:16

Ознака: отвора

Албанија отвора конзулат во Струга

Советот на министри на Република Албанија вчера донесе одлука за отворање генерален конзулат во Струга. Веста ја објави министерот во должност за Европа и...

Се отвора музеј-галерија на Омер Калеши во Кичево

Омер Калеши е познат во светот по својот космополитски дух и заедно со неговиот благ но решителен карактер и чиста душа, станува единствен како...

Каде што политиката ги затвора вратите, културата ги отвора

Живееме во општество што во самата своја структура и во сите свои сегменти не го препознава значењето, а со тоа не ги познава ни...

Бон Џови отвора трет ресторан за сиромашните

Џон Бон Џови докажа дека е повеќе од успешна поп-ѕвезда. Тој основа фондација со име „ЏБЏ Сол кичен“, која набргу ќе го отвори третиот...

Џон Бон Џови отвора ресторани за сиромашни

Популарниот пејач Џон Бон Џови отвори два ресторани во кои сиромашните што се гладни, а немаат можност да купат храна, можат да добијат бесплатен...

Се отвора изложбата „Африка во Македонија“

Изложбата „Африка во Македонија“ ќе биде отворена утревечер, во 20 часот, во изложбените сали на Музејот на Македонија. Изложбата е од единствен карактер бидејќи...

Со „Претседателите на ДЛУМ“ се отвора нова галерија во ГТЦ

Во Градскиот трговски центар, денеска, во 14 часот, со отворање на изложбата „Претседателите на ДЛУМ“ на Друштвото на ликовните уметници на Македонија, наедно ќе...

„Вардар филм“ ги отвора тајните архиви на Скопје

Преку архивирање и дигитализација на стари филмски ленти од домашната архива на скопјани се открива скриено богатство за животот во градот, но и се...

Кирил Џајковски го отвора „Скопје бир фест“

Од денеска до 15 септември на стадионот на АРМ во Градскиот парк ќе се одржи „Скопје бир фест“, првпат во организација на „Пасворд продукција“...

Прашањето за автокефалноста отвора и прашања за имотот

Случувањата во врска со црковните имоти во Црна Гора предизвикаа повторен судир и дополнителни поделби меѓу Српската православна црква и непризнаената Црногорска автокефална црква....