12.8 C
Skopje
26.9.2021 - 2:06

Ознака: отворање

„Актерот на Европа“ со одложено отворање поради ковид-пандемијата

Овогодинешното 18-то издание на Интернационалниот театарски фестивал „Актерот на Европа“ 2020, ќе го има своето официјано отворање, како и секоја година, пред „Сарајот“ во...

Отворено 60-тото јубилејно издание на Охридско лето

Со концерт насловен „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“, посветен на нашата оперска примадона Ана Липша Тофовиќ, во изведба на солистите Марија...

ЕУ ќе ги отвори границите за 15 земји, но не и...

Европската Унија објави список на 15 земји чии жители се сметаат за безбедни и ќе им биде дозволен влез во Унијата од 1 јули,...

Владата одлучи – од утре се отвораат граничните премини

Владата донесе одлука од утре, 17 јуни, да се отворат сите гранични премини во Македонија со примена на заштитните мерки. При влез во земјава...

Данска, Финска и Норвешка нема да ги отворат границите за Шведска

Данска, Финска и Норвешка ги задржаа повеќето од забраните за патување во Шведска. Норвешка од 15 јуни ќе дозволи патувања до и од Финска, Исланд...

Австрија ги отвора границите, но не и за земјите од Балканот

Австрија ги отвора своите граници за вкупно 31 земја, меѓу кои не се Шведска, Велика Британија, Шпанија и Португалија, но ни земјите од Западен...

Отворен „Малиот битолски Монмартр“

Претпладнево во Битола свечено беше отворено 39 издание на „Малиот битолски Монмартр“. Свеченото отворање на детската ликовна колонија помина без познатиот детски џагор на децата...

Рестарт на обложувачниците со нешто помал одзив на играчите

По домесечна пауза повторно започнаа со работа и обложувачниците во земјава, што со задоволство беше примено од страна на пасионираните играчи кои ги има...

Филипче во Грција ќе го договара отворањето на границите и аеродромите

Здравствените власти почнуваат со регионални состаноци заедно со претставници од владите во регионот по најавите на дел од соседните земји за отворање на границите....

Илон Маск и покрај забраната се закани дека ќе ја отвори...

Американскиот произведувач на електрични автомобили „Тесла“ повторно ќе ја отвори фабриката во Калифорнија, објави првиот човек Илон Маск, најавувајќи при тоа судир со локалните...