33.8 C
Skopje
4.8.2021 - 11:49

Ознака: отворање

Спектакуларен перформанс со дронови на отворањето на ЛОИ

Попладнево, по средноевропско време, во Токио свечено беа отворени 32-те Летни олимписки игри (ЛОИ). Игрите ќе се одржат без присуство на публика поради пандемијата. Церемонијата...

Заев: Со отворање на младински центри се обезбедува системска поддршка за...

Премиерот Зоран Заев учествуваше на настан по повод отворањето на првиот младински центар во државата согласно Законот за младинско учество и младински политики во...

Османи официјално ја отвори македонската амбасада во Словачка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Братислава официјално ја отвори македонската амбасада во Словачка, во присуство на својот колега, шефот на словачката...

Oд денеска отворен новиот Дино парк во Скопје

Од денеска е отворен за посетители новиот Дино парк, лоциран веднаш до скопската зоолошка градина. За сите оние кои сакаат да се впуштат во нови...

Се отвора изложбата „Сета љубов“ во МСУ со светски познати уметници

Од утре, 15 декември во 16 часот, па сѐ до февруари следната година, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата...

Франција во вторник нема да ги отвори сите училишта

Во вторник нема да биде можно повторно да се отворат сите училници во Франција, призна министерот за образование. Поради постојаното зголемување на бројот на...

Утре започнува ликовната колонија „Кавадарци-Михајлово“ 2020

Во скратено издание од 26. до 29. август, со само петнаесетина учесници, утре стартува најновото издание на традиципналната меѓународна ликовна колонија „Кавадарци-Михајлово“ 2020. Заради...

Се отвораат кината и театрите во Србија, дозволени се и концерти

Српскиот епидемиолог Предраг Кон изјави дека Кризниот штаб на Владата на Србија за борба против епидемијата на коронавирусот донесе одлука од понеделник да дозволи...

„Актерот на Европа“ со одложено отворање поради ковид-пандемијата

Овогодинешното 18-то издание на Интернационалниот театарски фестивал „Актерот на Европа“ 2020, ќе го има своето официјано отворање, како и секоја година, пред „Сарајот“ во...

Отворено 60-тото јубилејно издание на Охридско лето

Со концерт насловен „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“, посветен на нашата оперска примадона Ана Липша Тофовиќ, во изведба на солистите Марија...