16.8 C
Skopje
25.7.2021 - 5:06

Ознака: отварање

Вечерва се отвора 11-тиот Филозофски филмски фестивал

Со џез-концерт на отворено и еден од најголемите класици на немиот филм „Толпата“ (THE CROWD) вечерва стартува 11-тото издание на Филозофскиот филмски фестивал. Годинава, за...

Њујорк се отвора по една година „карантин“

Њујорк планира потполно отворање на 1 јуни, по повеќе од една година локдаун поради пандемијата од коронавирусот, најави градоначалникот Бил де Бласио во четвртокот,...

Италија ги отвора рестораните, кината, театрите…

Во голем број региони во Италија за три дена, односно в понеделник, повторно ќе бидат отворени рестораните, баровите и кината. Со ова, владата полека...

Грција во мај ги отвора границите за туристите

Блокадата во Грција полека ќе се укинува во фази од крајот на месецот, а туристите ќе можат да одат на одмор во Грција веќе...

Словенија ги отвора кафулињата, рестораните и средните училишта

Од денес, кафулињата и рестораните во два региона, во Посавје и на југоисток од Словенија, ќе можат да работат нормално во пробен период што...

Миланската катедрала на 11 февруари ќе ги отвори вратите за посетители

Познатата Миланска катедрала (Дуомо) ќе биде повторно отворена за посетители на 11 февруари, соопшти денеска управата на катедралата. Катедралата во центарот на Милано е затворена...

Словенија го објави планот за отворање на економијата

Словенечката влада денеска одреди критериуми според кои одредени дејности постепено ќе се отвораат по најстрогите мерки за заштита од вирусот воведени пред пет недели,...

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат согласно соодветен протокол со пропишани превентивни мерки во услови...

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и условите за регионот. На прашањето...

Филипче: Градинките нема да бидат отворени во скоро време

Во овој момент не е време да се отворат градинките, заради тоа што децата се големи трансмитери на вирусот кон членови на своите семејства,...