Ознака: отварање

Отворен меѓународниот филмски фестивал „Киненова“

Филмот е величенствена уметност. Уметност на создавање приказни, сензации и емоции. Уметност за која треба лидер и тим, за која треба имагинација и одважност....

Вечерва настапуваат Театар Комедија и театарот „Војдан Чернодрински“

На вториот ден од 55 МТФ „Војдан Чернодрински“ денеска напладне беше промовирана книгата „Невидливите“ од Тена Штивичиќ во која се објавени три драмски текстови...

Свечено отворено 42 издание на „Браќа Манаки“

Со врачување на највиоските признанија на фестивалот и проекцијата на филмот „Сестри“ синоќа во Битола свечено беше отворено новото 42 издание на интернационалниот фестивал...

Вечерва се отвора 11-тиот Филозофски филмски фестивал

Со џез-концерт на отворено и еден од најголемите класици на немиот филм „Толпата“ (THE CROWD) вечерва стартува 11-тото издание на Филозофскиот филмски фестивал. Годинава, за...

Њујорк се отвора по една година „карантин“

Њујорк планира потполно отворање на 1 јуни, по повеќе од една година локдаун поради пандемијата од коронавирусот, најави градоначалникот Бил де Бласио во четвртокот,...

Италија ги отвора рестораните, кината, театрите…

Во голем број региони во Италија за три дена, односно в понеделник, повторно ќе бидат отворени рестораните, баровите и кината. Со ова, владата полека...

Грција во мај ги отвора границите за туристите

Блокадата во Грција полека ќе се укинува во фази од крајот на месецот, а туристите ќе можат да одат на одмор во Грција веќе...

Словенија ги отвора кафулињата, рестораните и средните училишта

Од денес, кафулињата и рестораните во два региона, во Посавје и на југоисток од Словенија, ќе можат да работат нормално во пробен период што...

Миланската катедрала на 11 февруари ќе ги отвори вратите за посетители

Познатата Миланска катедрала (Дуомо) ќе биде повторно отворена за посетители на 11 февруари, соопшти денеска управата на катедралата. Катедралата во центарот на Милано е затворена...

Словенија го објави планот за отворање на економијата

Словенечката влада денеска одреди критериуми според кои одредени дејности постепено ќе се отвораат по најстрогите мерки за заштита од вирусот воведени пред пет недели,...