12.8 C
Skopje
25.7.2021 - 6:11

Ознака: осуден

Сериски силувач осуден на 897 години затвор

Рој Чарлс Волер (60), сериски силувач кој 15 години тероризирал жени во Северна Калифорнија, беше осуден на 897 години затвор. Волер нападнал голем број жени...

Владимир Панчевски осуден на три и пол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби на АКМИС-системот, потврдија од...

Вработен во американски конзулат во Турција осуден на девет години затвор

Турчин вработен во конзулатот на САД во Истанбул е осуден на скоро девет години затвор за „помагање на терористичка група“, во одлука која светските...

Осуден убиецот на словачкиот новинар Јан Куцијак

Судот во Словачка денеска го осуди Мирослав Марчек на 23 години затвор за убиство на истражувачкиот новинар Јан Куцијак и неговата девојка, пренесе „Ројтерс“. Поранешниот...

Правосилно осуден на повеќе од сто илјади години во ќелија?!

Во светот има и пресуди кога се изрекуваат затворски казни што едно човечко суштество не може да ги издржи, затоа што едноставно животниот век...

Ексдиректорот на „Франс телеком“ осуден поради самоубиства на вработени

Францускиот телеоператор „Оринџ“ и неговиот поранешен директор Дидиер Ломбард се прогласени за виновни за „морална злоупотреба“ која довела до серија самоубиства за време на...

Мушараф осуден на смртна казна

Поранешниот пакистански претседател, генералот Первез Мушараф, е осуден на смртна казна од специјалниот суд во Исламабад, кој донесе одлука дека тој е виновен за...

Неправедно осуден Американец ја дочека слободата по 11 години зад решетки

Во 2008 година, Рубен Мартинез Помладиот беше осуден на 47-годишна казна затвор за серија оружени грабежи, и покрај тоа што бил на работа кога...

Основачот на Викиликс осуден на 50 недели затвор

Британски суд вчера го осуди основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, на 50 недели затвор, поради прекршување на условната казна од пред речиси седум години,...

Обвиненијата против Асанж се напад врз слободата на медиумите

Додека едни правни експерти се занимаваат со тоа колкава е веројатноста основачот на Викиликс да биде екстрадиран и осуден во САД, други предупредуваат дека...