Ознака: осудени

Осудени 70 членови на најмоќната мафијашка група Ндрангета

Италијанското судство осуди 70 членови и помошници на Ндрангета – најмоќната мафијашка група во Италија. Судијата Клаудио Париз ги прочита пресудите за 91 обвинет во...

Нископродуктивните дејности осудени на минималец

Неопходни се инвестиции во знаење и во технологија, кои ќе овозможат поголема заработка за компаниите, а со тоа и повисоки плати за работниците, објаснуваат...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ го поддржува протестот за осудените од 27 април

ВМРО-ДПМНЕ го поддржува протестот за осудените од 27 април што ќе се одржи на 29 мај, изјави лидерот на партијата, Христијан Мицкоски додавајќи дека...

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните од 27 април треба...

Потврдена вината на 14 екстремисти за нападот на „Шарли ебдо“

Францускиот суд прогласи за виновни 14 исламистички екстремисти за нападите во јануари 2015 година на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ и еврејски супермаркет во Париз....

Осудени на смрт преку видеоврска

За да го спречат ширењето на коронавирусот и на тој начин да се заштитат себеси и вработените во судскиот систем, судиите од судот во...

Пасоши за странски државници осудени за криминал

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е изложен на критики од опозицијата затоа што им се доделува српско државјанство на странски високи функционери, кои во...

Претседателот на Шри Ланка нареди погубување на четири осудени лица

Претседателот на Шри Ланка, Маитрипала Сирисена, изјави дека наредил погубување на четири лица осудени за дрога, кои наскоро ќе бидат обесени во затвор. Доколку лицата...

Амнестија побараа осомничени, обвинети и осудени

Во текот на вчерашниот ден (до 16 часот), вкупниот број поднесени барања за амнестија беше 57, иако за настаните од 27 април се обвинети...

Турција: 1.509 лица осудени на доживотен затвор во врска со обидот...

Вкупно 1.509 лица, вклучувајќи и поранешни војници, се осудени на доживотен затвор за 171 случај, поврзани со обидот за државен удар во Турција во 2016...