17.5 C
Skopje
16.7.2019 - 23:22

Ознака: осуда

Владата го осудува секој говор на омраза

Апсолутно Владата го осудува секој говор на омраза во Република Македонија без разлика дали е искажан на социјални медиуми, на трибини, на конгреси, на...

Полицаецот кој запали сограѓанин осуден на 18 години затвор

Осумнаест години затвор доби 25-годишниот Енвер Тоска, полицаец од Битола за свирепото убиство на својот сограѓанин, 36-годишниот Алили Бекир, соопшти портпаролот на прилепскиот Основен...

Осуда за односот на застапникот на 1ТВ Јовановски кон новинарката Јордановска

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудува, како што соопшти, односот на застапникот на раководството на 1 ТВ Бојан Јовановски кон...

Дарко Шариќ осуден на 15 години затвор

Специјалниот суд во Белград денеска го осуди Дарко Шариќ на повторената постапка на 15 години затвор поради организирање криумчарење на кокаин. Шариќ е осуден на...

Осуда и казна за провокаторите

По минатонеделните насилни инциденти во Тетово, предизвикани од меѓусебните провокации на навивачките групи „Балисти“ и „Војводи“, во текот на претходниот викенд, главната вест од...

Здружението на медицински сестри со осуда за нападот во КАРИЛ

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Македонија (ЗМСТАМ) најостро го осудува последниот физички напад, што се случи во Клиника за анестезија, реанимација...

Европски функционер осуден условно на три години за антисемитизам

Бриселскиот првостепен суд изрече тригодишна условна казна затвор и 500 евра отштета за вработен во европските институции поради антисемитски напад врз негова колешка со...

МЕР го осуди вербалниот инцидент кој го предизвикал работникот на трасата...

Акционерско друштво за вршење на енергетски дејности МАКЕДОНСКИ ЕНЕРГЕТСКИ РЕСУРСИ Скопје во државна сопственост во денешното соопштение до медиумите го осудува вербалниот инцидент кој го предизвикал работникот...

Папата Франциск со осуда на трговијата со луѓе

Папата Франциск денеска го повика целиот свет да се спротивстави на „срамното злосторство“ - трговијата со луѓе. За време на редовното неделно обраќање пред илјадници...

Осуда за ароганцијата кон фоторепортерите

ССНМ бара итно од Владата на Република Македонија да ја испита ситуацијата во која тројца фото-репортери биле оневозможени да работат и при тоа биле...