3 C
Skopje
18.11.2018 - 12:06

Ознака: осуда

Осуда и казна за провокаторите

По минатонеделните насилни инциденти во Тетово, предизвикани од меѓусебните провокации на навивачките групи „Балисти“ и „Војводи“, во текот на претходниот викенд, главната вест од...

Здружението на медицински сестри со осуда за нападот во КАРИЛ

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Македонија (ЗМСТАМ) најостро го осудува последниот физички напад, што се случи во Клиника за анестезија, реанимација...

Европски функционер осуден условно на три години за антисемитизам

Бриселскиот првостепен суд изрече тригодишна условна казна затвор и 500 евра отштета за вработен во европските институции поради антисемитски напад врз негова колешка со...

МЕР го осуди вербалниот инцидент кој го предизвикал работникот на трасата...

Акционерско друштво за вршење на енергетски дејности МАКЕДОНСКИ ЕНЕРГЕТСКИ РЕСУРСИ Скопје во државна сопственост во денешното соопштение до медиумите го осудува вербалниот инцидент кој го предизвикал работникот...

Папата Франциск со осуда на трговијата со луѓе

Папата Франциск денеска го повика целиот свет да се спротивстави на „срамното злосторство“ - трговијата со луѓе. За време на редовното неделно обраќање пред илјадници...

Осуда за ароганцијата кон фоторепортерите

ССНМ бара итно од Владата на Република Македонија да ја испита ситуацијата во која тројца фото-репортери биле оневозможени да работат и при тоа биле...

Владата со осуда на говорот на омраза и повиците за насилство

Владата на Република Македонија најостро го осудува насилството, говорот на омраза и повиците за насилство од вчерашните настани, кои имаат за цел да манипулираат...

Могерини: Употребата на хемиско оружје е злостоврство против човештвото

Европската Унија „најстрого ја осудува постојанта употреба на хемиско оружје од страна на сирискиот режим“ исткна во писмено соопштение високата претставничка за надворешна политика...

Москва: Нападите во Сирија извршени во момент кога имаше шанса за...

САД и нивните сојузници извршија воен напад врз Сирија точно во момент кога земјата доби шанса за мирна иднина, оцени портпаролката на руското Министерство...

Сирија ја осуди „варварската и брутална агресија“ на западните земји

Сириските власти денеска ја осудија, како што нагласија, „варварската и брутална агресија“ на западните земји врз Сирија. Според Дамаск, нападите што рано изутринава ги извршија...