Ознака: остров

Мистериозен остров се појавува и исчезнува на „Гугл мапс“

Мистерија го опкружува „фантомскиот остров“ во јужниот дел на Пацификот, кој е нацртан на голем број мапи, а се појавуваше и на „Гугл мапс“,...

На Балканот се јавуваат нови жаришта на епидемија

Здравствените власти во земјите од Западен Балкан преземаат порадикални мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, а се воведува и целосна изолација на ризичните...

Земјотрес погоди грчки остров во Егејското Море

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер погоди остров во југоисточниот дел на Егејското Море, а засега не се пријавени повредени, ниту материјална...

Украдено ѕвоното од островот од филмовите за Хари Потер

Од гробиштата што се наоѓаат на ненаселениот остров на шкотското езеро Лох Шил крадци украдоа вредно ѕвоно што датира од раниот среден век. Со...

Исла Мухерес – најмалиот остров на светот

Исла Мухерес или во превод остров на жените, местото каде што се сретнуваат Мексиканскиот Залив и Карипско Море, околу 13 километри оддалечен од полуостровот...

Данска ќе испраќа мигранти на ненаселен остров

Данска има намера мигрантите со полициско досие да ги испрати на ненаселен остров каде што ќе ја чекаат депортацијата, а другите ќе останат на...

Италијанскиот Робинсон Крусо сакаат да го избркаат од островот на кој...

Италијанецот кој речиси 30 години живее сам на напуштен остров во близина на Сардинија, властите во јануари следната година би можеле да го иселат. Мауро...

Животот на „железната желка“ Мигинго

Импровизираните железни градби на малиот остров Мигинго во езерото Викторија, му даваат изглед на „желка со железен оклоп“.  Островот со 131 жител (според податоците од 2009...

Спорниот јапонски остров исчезна без никој да забележи

Ненаселениот јапонски остров Есанбе Ханакита Коџима кој се наоѓа на 500 метри од селото Саруфутсу на вториот по големина остров Хокаидо, исчезна под брановите....

Нов Зеланд – земјата на долгиот бел облак

Површина: 268.021 квадратен километар Население: 4.933.600 жители Главен град; Велингтон Нов Зеланд е остров во југозападен Тихи Океан, 2.000 километри оддалечен од Австралија. Освен Јужниот и...