14.8 C
Skopje
20.9.2021 - 6:11

Ознака: острови

Најнаселените острови во светот

Санта Круз дел Ислоте често се смета за едно од најнаселените места во светот и има околу четири пати поголема популација од Менхетн. Околу...

Прекрасни острови на кои никој не сака да живее!

Островите Питкерн се наоѓаат во Тихи Океан и се украсени со волшебен пејзаж. Сепак, тие не се толку примамливи како што изгледаат. Островите чие...

Туристите заминуваат од грчките острови

Зголемениот ризик од коронавирусот е причина што туристите ги напуштаат грчките острови, а островот Парос е ставен во карантин Грција Епидемијата на кронавирусот во Грција покажува...

Грчката полиција ги „чешла“ островите, има приведени и казнети

Грчката полиција во текот на викендот спроведе обемни патроли за почитување на превентивните епидемиолошки мерки на туристичките дестинации на островите Парос, Миконос, Санторини, во...

Мигрантите пак ги окупираа грчките острови, два брода пристигнаа на Лезбос

Два брода кои превезувале мигранти и бегалци од различна националност, се вкотвиле денеска на брегот на грчкиот остров Лезбос. Во едниот брод имало 20...

Туристите, забавите и нормалниот живот се вратија на грчките острови

Многу туристи го искористија укинувањето на забраната за патување на островите и го посетија Миконос овој викенд. Понеделник е празник во Грција, па многумина го...

Мигрантските кампови на грчките острови под строг режим поради коронавирусот

Центрите за прием на мигранти на неколку грчки острови се ставени под двонеделна блокада оваа недела со цел да се намали ширењето на коронавирусот,...

Откриени пет нови острови на Арктикот

Поради повлекувањето на мразот на Арктикот, припадниците на руската морнарица во текот на август и септември открија пет нови острови. Островите што досега биле...

И свештениците се иселуваат од островите

Поради сѐ помалиот број свештеници на островите Брач, Хвар и Вис, кои се во регионот на Средна Далмација, нередовно се извршуваат верските обреди за...

Зголемен бројот на мигрантите на островите

Грција Бројот на мигрантите и бегалците од Турција во Грција последниот месец се зголемил за третина во споредба со истиот период лани. Во овој период се...