Ознака: остатоци

Првпат пронајдени фосилни остатоци од пердуви на диносаурус

Пронајдените древни перја покажуваат како малите месојадни диносауруси ги преживувале долгите студени зими во арктичкиот круг пред 118 милиони години Десет добро зачувани фосилни пердуви...

Во Норвешка откриен викиншки брод под земја

Норвешките власти соопштија дека по вторпат годинава пронашле остатоци од викиншки брод со употреба на георадарски техники (геофизички метод што користи радарски импулси за...

Морското дно ги проголта остатоците од бродот „Титаник“

По 14 години пауза, нуркачи повторно ги посетија и истражија остатоците од познатиот брод „РМС Титаник“. Бродот кој некогаш претставуваше слика за луксуз и...

Градот Скопје бесплатно ќе ги собира остатоците од бербата по нивите

Градот Скопје воведува програма за бесплатно собирање на остатоците од бербата по нивите и засилени инспекциски контроли за несовесните земјоделци. Од градот Скопје велат...

Воздухопловните сили на Индија ги пронајдоа остатоците од авионот што исчезна...

Хеликоптер на индиските воздухопловни сили денеска забележал остатоци од авион што исчезна минатата недела над оддалечените планини што граничат со Кина, а властите се...

Таткото на Сала низ солзи: Скршен сум, ова е кошмар

Приватни истражувачи вчера успеаја да ги лоцираат остатоците од исчезнатиот авион во кој, според сите информации, трагично настрадал Емилијано Сала. Тој патуваше од Нант...

Пронајдени остатоци од авионот на Сала

Остатоци од авионот, што исчезна над Ламанш со аргентинскиот напаѓач Емилијано Сала на крајот од јануари, беа пронајдени во неделата наутро на дното на...

Остатоци од 58 бродови пронајдени во водите на Егејското Море

Остатоци од 58 потопени бродови со многу антиквитети биле пронајдени од страна на грчките археолози во водите на Егејското Море. Како што јавуваат грчките медиуми,...

Откриени остатоци од изумрен слон пред околу осум милиони години

Фосилни остатоци од изумрен слон од пред околу осум милиони години се откриени во близината на неготинско Долни Дисан. Според првичните согледувања, најверојатно станува...