20.3 C
Skopje
23.10.2019 - 13:06

Ознака: оставки

Макрон: Тројца министри поднесоа оставки

Францускиот претседатеч Емануел Макрон изјави дека тројца министри во Владата поднеле оставки, меѓу кои и министерот за европски прашања Натали Лоазо. Покрај неа, оставки поднеле...

Српската опозиција бара оставки на Вучиќ и Владата и одржување слободни...

Српската опозициска коалиција Сојуз за Србија (СзС) денеска побара оставка од носителите на власта во Србија и распишување на слободни и фер избори во...

Воениот врв на САД во несогласување со Трамп за повлекувањето од...

Американскиот воен командир кој ја водеше воената операција против ИСИС, за Си-ен-ен повторно изјави дека не се согласува со одлуката на претседателот Доналд Трамп...

Градоначалниците на српските општини на северот на Косово поднесоа оставки

Градоначалниците на четири општини со мнозинско српско население во северно Косово денеска поднесоа оставки во знак на протест поради воведувањето такса од 100 отсто...

Се распаѓа британската влада

Државната секретарка во британското Министерство за Брегзит, Суела Брејвмен денеска поднесе оставка поради несогласување со предлог-договорот на премиерката Тереза Меј постигнат со ЕУ. – Сега...

Оставки и „виши сили“ го тресат ВМРО-ДПМНЕ

Соочени со внатрепартиските престројувања, во ВМРО-ДПМНЕ одлучија, наместо досегашните десет пратенички групи (за кои веќе не ги исполнуваат деловничките услови за функционирање), да дејствуваат...

Тројца бугарски министри поднесоа оставки по автобуската несреќа

Тројца министри од бугарската влада денеска поднесоа оставки по автобуската несреќа во која загинаа 17 луѓе и неколкумина беа повредени. Претходно, бугарскиот премиер Бојко Борисов...

Уверлива победа на Орбан и оставки во опозицијата

Унгарскиот премиер е познат по своите цврсти антиимиграциски политики Лидерите на унгарските опозициски партии поднесоа оставки по објавувањето на првите резултати од парламентарните избори, на...