Ознака: оставка

Поднесе оставка Ѓорги Галетановски, директорот на Зоолошка градина

Директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорги Галетановски поднесе оставка од работното место. За оставката тој информираше на неговиот Фејсбук-профил. „Сакам да ве известам дека денес поднесувам...

Парискиот надбискуп поднесе оставка – имал афера со жена

Папата Франциско ја прифати оставката на парискиот надбискуп Мишел Опети кога тој призна дека имал афера со жена во 2012 година. Во соопштението на Ватикан...

Прифатена е оставката на Заев, од утре почнува кандидатурата за нов...

Централниот одбор на СДСМ ја констатираше поднесената оставка на претседателот Зоран Заев и донесе одлука за распишување на непосредни избори за претседател на партија. Изборите...

Шведската премиерка поднесе оставка само неколку часа по именувањето

Првата шведска премиерка, Магдалена Андерсон, поднесе оставка само неколку часа по нејзиното назначување, јавува Би-би-си. Андерсон утрово беше избрана во парламентот, а неколку часа подоцна...

Претседателката на норвешкиот парламент поднесе оставка по аферата со платениот стан

Претседателката на норвешкиот парламент Ева Кристин Хансен поднесе оставка откако беше откриено дека парламентот ѝ го плаќал станот во Осло, иако таа со години...

Реконструкција на цевковод со главен довод на вода во „Пашоски ливади“...

Општина Прилеп започна со реализација на проектот за реконструкција на цевковод со главен довод на вода од извориште во местото викано „Пашоски ливади“ до...

Каракачанов поднесе оставка од лидерската позиција во партијата

Лидерот на бугарската партија ВМРО, Красимир Каракачанов, денеска поднесе оставка, информираат бугарските медиуми. Според информациите, одлуката е донесена поради слабите изборни резултати на партијата. Во...

Мицкоски: Заев е познат по тоа што не си држи до...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за хрватски весник „Вечерњи лист“ на прашањето што по победата на Данела Арсовска на изборите за градоначалник...

Хоџа поднесе оставка поради нарушување на демократијата

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа поднесе оставка од функцијата заедно со двајцата заменици-министри од БЕСА. - Оставката ја давам поради нарушување на...

Заев ќе ги одложи оставките додека не се средат состојбите...

Вечерва заседеваше Извршниот и Централниот одбор на СДСМ, каде се предложи лидерот на партијата Зоран Заев да не поднесува оставка од претседателското место во...