9 C
Skopje
20.11.2018 - 17:10

Ознака: оставка

Борисов нема да поднесе оставка по третпат!

Досега бугарскиот премиер ги искористуваше сличните општествено напнати ситуации во земјата за да си обезбеди предност пред организирање нови избори Бугарскиот премиер Бојко Борисов е...

И британската министерка за труд и пензии поднесе оставка

Британската министерка за труд и пензии Естер Меквеј, поднесе оставка од Владата на премиерката Тереза Мај, истакнувајќи дека, според неа, договорот за Брегзит, кој...

Британскиот министер за Брегзит поднесе оставка

Британскиот министер за Брегзит Доминик Рааб, поднесе оставка, истакнувајќи дека „не може со чиста совест да го поддржи“ нацрт-договорот за Брегзит со ЕУ. Тереза Меј,...

Британскиот државен министер за Северна Ирска поднесе оставка

Британскиот државен министер за Северна Ирска, Шаилеш Вара поднесе оставка поради несогласување со предлог-договорот за Брегзит, постигнат меѓу Владата во Лондон и ЕУ, објавија...

Претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Кржалоски, поднесе оставка

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Лука Кржалоски даде неотповиклива оставка од функцијата, а оставката ја обрзаложи на неговиот фејсбук. Кржаловски посочува дека...

Рангелова поднесе оставка од функцијата претседател на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ

Не можам да прифатам да бидам дел од расипани токсични игри водени од амбицијата да се нахранат неколку суети, напиша на Фејсбук Даниела Рангелова,...

Албанскиот министер за внатрешни работи поднесе оставка

Албанскиот премиер Еди Рама денеска соопшти дека министерот за внатрешни работи Фатмир Џафај поднесе оставка. Рама на Твитер напиша дека ја прифатил оставката на Џафај,...

Нова демократија бара објавување на писмото со оставката на Коѕијас

Најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, и денес преку соопштение бара грчката влада да го објави писмото со оставката на Никос Коѕијас и вели...

Како ќе влијае политичкиот земјотрес во Грција врз спогодбата од Мала...

Неочекуваната оставка на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, во период кога се прават напори во македонскиот парламент да се обезбеди двотретинско мнозинство потребно...

Коѕијас поднесе оставка

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас, и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и...