13.8 C
Skopje
24.7.2021 - 8:29

Ознака: оставка

Мирослав Богдановски од ДОМ поднел оставка на пратеничката функција

Пратеникот на ДОМ Мирослав Богдановски поднел оставка до собраниската архива, која беше констатирана на денешната 45-та седница на Собранието. Претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, која...

Премиерот на Ерменија поднесе оставка

Никол Пашинијан, премиерот на Ерменија, преку телевизиско обраќање објави дека поднесува оставка со цел да се одржат предвремени парламентарни избори во земјата. - Оставка поднесувам...

ВМРО-ДПМНЕ најави протест на кој ќе побара оставка од Филипче

ВМРО-ДПМНЕ утре во 11.30 часот ќе протестира пред Министерството за здравство. Од партијата најавија дека на протестот ќе побараат оставка на министерот Венко Филипче. -...

Борисов ја достави оставката пред Националното Собрание

Бугарскиот премиер Бојко Борисов утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министри, пренесуваат бугарските медиуми. - Писмото...

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски утринава поднесе оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на програмата на Владата и на стратешки проекти....

Словачкиот министер за здравство поднесе оставка поради набавката на руската вакцина

Словачкиот министер за здравство, Марек Крајчи денеска изјави дека поднесува оставка од функцијата за да се смири политичката криза, предизвикана поради набавката на руската...

Уште еден германски политичар поднесе оставка поради скандалот со трговија на...

Конзервативецот Марк Хауптман стана третиот пратеник што поднесе оставка во пратеничката група на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел во врска со...

СДСМ: Милошоски да се извини за скандалот „Кражба“

Во соопштението до јавноста, СДСМ побара од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски да понесе одговорност и да поднесе оставка, поради информациите дека бил осудуван...

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите на владата утрово, а потоа,...

Австриска министерка поднесе оставка по обвинувањата за плагијат

Австриската министерка за труд Кристин Ашбахер поднесе оставка по обвинувањата дека се плагијат дел од нејзините универзитетски трудови. Таа ги негира таквите обвинувања, но...