Ознака: осомничен

Лилјакот е главен осомничен

Истражувачите навеле четири сценарија според големината на веројатноста за потеклото и развојот на САРС-КоВ-2. На врвот на списокот на можни сценарија се најде она...

Осомничен за воени злосторства во Петриње уапсен во Германија

Сојузната германска полиција информира дека 65-годишен маж осомничен за воени злосторства извршени во 90-тите години во Хрватска е уапсен на аеродромот во Франкфурт. Полицијата соопшти...

Приведен гостиварецот осомничен за убиство на неговата сопруга

По над триесетчасовна потрага, полициски службеници од ОВР Гостивар го приведоа Б.И. (67). кој е осомничен за убиство на неговата сопруга. Тој попладнево околу...

Осомничен за геноцидот во Руанда моли да му се суди во...

На 6 април 1994 година, авионот во кој се наоѓаше претседателот на Руанда, Јувенал Хабјаримана, од племето Хуту, беше соборен од ракета во близина...

По дури 17 години се појави првиот осомничен за убиството на...

Би-би-си Во јануари во 2002 година, по вечерата во еден ресторан Елоди Кулик на патот кон дома, била киднапирана, силувана и потоа убиена. Тогаш дваесет...

Уапсен осомничен за масакрот во Мексико

Едно лице е уапсено поради можна поврзаност со егзекуцијата на девет американски државјани, три жени и шест деца, на кои била поставена заседа од...

Притвор за осомничениот за убиството во Ново Лисиче

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено дека сторило кривично дело – Убиство. Како што се наведува од...

Обвинителството со детали за случајот со македонскиот шоумен

Две лица, од кои еден познат македонски водител и шоумен, се осомничени за примање награда за противзаконито влијание, а едниот од нив се сомничи...