Ознака: Основно јавно обвинителство

ОЈО се уште не ги добило сите податоците за поранешната директорка...

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека се уште не ги добило од Министерството за здравство и од СВР Скопје сите релевантини документи во врска...

Притвор за лице кое чувало рачна бомба во Арачиново

Основното јавно обвинителство Скопје отвори постапка против едно лице осомничено дека сторило кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или...

Поднесено обвинение за жена која ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката која ја задави мајка си во Карпош. Според обвинението, 46-годишната жена ноќта меѓу...

Загинатите во Чаир се браќа, повредениот им е роднина, соопшти Обвинителството

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје заедно со увидни екипи на Министерството за внатрешни работи извршија увид на лице место во општина...

Пресуда за двајца обвинети во предметот за најголемата лабораторија за производство...

По поднесен обвинителен акт од страна на Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и одржани судски рочишта на кои беа...

Фондацијата „Допир“ преку лажни профили собирала донации, кривична пријава за две...

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против  М.Ш. (53) и А.Ш. (49) поради постоење основано...

За Јакимовски и уште две лица се бара притвор, а за...

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1...

Поднесено обвинение за обид за изнуда против едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против лице дека сторило кривично дело – Изнуда, предвидено и казниво согласно член 258 став 2 во...

Скопското обвинителство отвори истрага за дилер на кокаин и хероин

Од Основното јавно обвинителство Скопје донесена е наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено дека сторило кривично дело – неовластено производство и...

Едно лице под истрага за обид за убиство

Oсновното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – убиство.   -Осомничениот...