14.8 C
Skopje
26.9.2021 - 9:32

Ознака: Осми март

Јас не сум само бројка: Петти марш за женските права во...

На Меѓународниот ден на жената, пред МВР се одржа петтиот протестен марш организиран од Платформата за родова еднаквост и активистките за женски права. Под паролата:...

Во Битола одржана трибината „Жените – креатори и носители на политики“

„Жените креатори и носители на политиката“ Во рамките на проектот  „И руралните жени можат“, кој се одржува со поддршка на Швајцарската агенција за развој и...

Изложбa на слики „Од градината на баба ми“

Изложбa на слики „Од градината на баба ми“, во рамките на одбележувањето на празникот на жената, Осми март, во НУУБ „Св. Климент Охридски” -...

„Ти не си виновна“ – одржан маршот за жртвите на родово...

Под мотото „Ти не си виновна!“ вчера се одржа четвртиот по ред марш за женски права, кој традиционално по повод Меѓународниот ден на жената...