Ознака: османи

Османи: Процесот на имплементација на Преспанскиот договор е неповратен

Имплементацијата на Договорот од Преспа и можноста за користење на експертизата од Република Грција во однос на пристапните преговори со ЕУ ќе бидат тема...

Османи: Со почетокот на скринингот, се отвора можност за директни странски...

Македонија и Шведска имаат исклучително позитивни и пријателски политички односи, што претставува широк потенцијал за соработка и на двете економии. Ова го истакнал вицепремиерот...

Османи: Имаме обврска да го имплементираме Договорот од Преспа

Имаме обврска да ги искористиме сите можности да го имплементираме Договорот со Грција во Собранието. Имавме исклучително важен референдумски процес во државата, во која...

Османи: Иванов е сè она од што Македонија сака да излезе...

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи коментирајќи ја изјавата на претседателот Ѓорге Иванов дека нема да излезе на референдумот на 30 септември, рече дека...

Средба на Османи со делегација од Европскиот совет за надворешни односи

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска оствари средба со делегација од Европскиот совет за надворешни односи предводена од Норберт Ротген, претседател на...

Бушати-Османи: Договорот од Преспа важен за целиот регион

Министерот за надворешни работи на Република Албанија побара поддршка од македонските граѓани за договорот со Грција и претстојниот референдум, бидејќи, според него, тој не...

Османи-Пломп: Како Влада остануваме посветени на ефикасно спроведување на реформите

Прашања поврзани со активностите на Владата во насока на подготовка за почеток на пристапните преговори, биле тема на денешната заедничка средба на вицепремиерот за...

Османи: Кампањата повеќе ќе биде информативна

Референдумската кампања повеќе ќе биде информативна отколку пропагандистичка. Сметам дека граѓаните немаат потреба да бидат убедувани, туку треба да бидат информирани за прашањата од...

Османи уверен дека апсолутното мнозинство граѓани ја поддржуваат историската шанса

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи смета дека апсолутното  мнозинство граѓани во Македонија ја поддржуваат историската шанса што ја има земјата, конечно да станел дел...

Османи: Очекувам важни одлуки од лидерската средба, со избори да не...

„Или сега или некогаш“, е мотото на Македонија во однос на тоа што и се случува сега, во моментов. Роковите за постигнување договор се...