-2.4 C
Skopje
25.2.2020 - 7:00

Ознака: османи

Османи: Отворени се сите опции за претседателски кандидат

Демократската унија за интеграција ги разгледува сите опции за претседателски кандидат. Разговорите се одвиваат во различни насоки, но се уште нема нешто конкретно, за...

Османи: По 15 години чекање, оваа година Македонија го очекува датумот...

по 15 години статус на земја кандидат, оваа година Македонија го очекува датумот за преговори, истакнал вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, на...

Османи: Со Договорот од Преспа отстранивме огромен камен околу вратот

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА вели дека Договорот од Преспа е заемно корисно решение, а...

Димитров, Шекеринска, Османи: Ни се отвори патот за членство во ЕУ...

Македонија по децении уназадување конечно го отвори патот кон членството во НАТО и ЕУ, решавајќи го најголемиот надворешно-политички проблем, и отворајќи перспективи, беше истакнато...

Османи: Не би сакал албанските партии да бидат кочничари на евроатланските...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска пред состанокот на Работниот комитет за евроинтеграциите изјави дека има чувство оти во процесот за...

Османи: Македонија во 2019 година ќе ги почне преговорите за членство...

Наредната 2019-та ќе биде годината кога Македонија ќе ги почне преговорите за членство во ЕУ, истакна вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи на денешната средба...

Чамба: Ќе работиме Македонија да ги започне преговорите за членство со...

Проширувањето на Европската унија ќе биде на агендата на романското претседателство со Советот на Европа што треба да го преземеме за неколку дена, а...

Османи: Македонија и Србија можат да си помогнат на патот кон...

Македонија и Србија можат една на друга да си помогнат на патот кон ЕУ, бидејќи Белград веќе има искуство со преговорите со Унијата, а...

Османи: Работиме на исполнување на сите забелешки и препораки од ЕК

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања Бујар Османи, во рамки на работната посета на Брисел, денеска имаше неформален брифинг со претставници на...

Османи го презентираше Планот 18

Правосудството, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупција се четирите клучни области содржани во Планот...