Ознака: османи

Османи и Димитров во Париз на разговори за евроинтеграциите на земјата

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, престојуваа во работна посета на Париз. Двајцата имаа одделни средби...

Османи ќе ги предводи студентите во посета на Брисел

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, кој е во работна посета на Брисел, ќе ги пречека 12-те студенти од шесте државни...

Османи: Успехот на земјава поттик и за останатите да го искористат...

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денес учествуваше на Меѓународната конференција на високо ниво во Скопје „Проширувањето на ЕУ на...

Преговорите ќе обезбедат продор на европската идеја на Балканот

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во рамките на работната посета на Кралството Белгија денеска...

Османи: Ќе создадеме услови за одржување успешен попис во 2020 година

Нашиот план е да нема пречки да го одржиме пописот во следната 2020 година, за што подготовките ќе почнат уште оваа година, со што...

Заев, Османи и Филипче ги посетија повредените во ГОБ „8 Септември“

Дваесет и девет повредени во вчерашната сообраќајна несреќа кога автобус се преврте на автопатот Скопје-Тетово, се лекуваат во Градската општа болница „8 Септември“, шест...

Османи: Отворени се сите опции за претседателски кандидат

Демократската унија за интеграција ги разгледува сите опции за претседателски кандидат. Разговорите се одвиваат во различни насоки, но се уште нема нешто конкретно, за...

Османи: По 15 години чекање, оваа година Македонија го очекува датумот...

по 15 години статус на земја кандидат, оваа година Македонија го очекува датумот за преговори, истакнал вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, на...

Османи: Со Договорот од Преспа отстранивме огромен камен околу вратот

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА вели дека Договорот од Преспа е заемно корисно решение, а...

Димитров, Шекеринска, Османи: Ни се отвори патот за членство во ЕУ...

Македонија по децении уназадување конечно го отвори патот кон членството во НАТО и ЕУ, решавајќи го најголемиот надворешно-политички проблем, и отворајќи перспективи, беше истакнато...