Ознака: „Осло“

Најмалку 50 лица заразени од омикрон-сојот на божиќна прослава во Осло

Најмалку 50 луѓе во Осло биле заразени од омикрон-сојот. Случаите се поврзани со неодамнешната божикна прослава на една компанија во ресторан во Осло, изјавиле официјалните...

Повеќе од 540 лица во карантин поради забава на матуранти во...

Најмалку 540 луѓе се во карантин во главниот град на Норвешка, Осло, по избувнувањето на жариште поврзано со традиционална прослава на матуранти кои се...

Пронајдени телата на седум жртви по свлечиштето во Норвешка

Телата на седум жртви беа пронајдени во потрагата по исчезнатите кога одрон направи големи штети на 30-ина километри од норвешката престолнина Осло. Четири тела беа...

Атлетиката се врати со светски и со европски рекорд

„НЕВОЗМОЖНИ ИГРИ“ ВО ОСЛО Норвежанецот Карстен Ворхолм постави нов светски рекорд во ретката трка на 300 метри со пречки, откако атлетиката на највисоко ниво излезе...

Интензивна битка за спасување на муралите на Пикасо во Осло

Музејот за модерна уметност во Њујорк се вмеша во контроверзните планови за уривање на владината зграда во Осло, позната по славните бетонски мурали од...

Како Осло и Хелсинки ги направија улиците потполно безбедни за пешаците?

По неколкугодишни акции, двата града немаат жртви меѓу пешаците во 2019 година Фински Хелсинки минатата година за првпат не забележа ниту еден смртен на пешаци,...

Експертите потврдија: Мрачниот автопортрет од Осло е дело на Ван Гог

Трогателен приказ на ментална болест... Вака стручњаците го опишаа мрачниот автопортрет од галеријата во Осло и потврдија дека навистина се работи за дело на...

ДОМ на конференција за зелени градови во Осло

Советничките од зелената партија ДОМ во општините Кисела вода и Аеродром, Христина Оџаклиеска и Ивана Здравеска, од вчера и завчера учествуваа на конференцијата „Градови...

Ученик повредил четири лица во училиште во Осло

Ученик во едно основно училиште во Осло денеска повреди еден наставник и уште тројца вработени, соопшти норвешката полиција. Ученикот е уапсен по наводите дека вработените...

Напад со нож во училиште во Осло, четворица повредени

Непознато лице со нож денеска влегло во училиште во Осло и повредило четири вработени, меѓу кои и еден наставник. Полицијата веднаш го уапси напаѓачот. Четири лица...