-1.2 C
Skopje
27.10.2021 - 7:50

Ознака: ослободување

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се ослободи за пациенти што...

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8-ми Септември“, најави министерот за здравство, Венко Филипче, кој оствари...

Угостителските објекти во Прилеп ослободени од плаќање комунална такса

Угостителските објекти, рестораните, кафетериите, обложувалниците во Прилеп се ослободени од плаќање комунална такса во висина од околу 3.3 милиони денари. Оваа одлука за ненаплаќање...

Вашингтон ослободи уште еден ирански научник

Уште еден ирански научник, кој минатата недела е пуштен од затвор во САД, во рамки на размената на затвореници, утрово пристигна во Иран, пренесе...

Во кој правец ќе тргне трката за Белата куќа

Повеќето експерти сметаат дека Трамп од судењето излегол само посилен, на поцврста позиција од претходно, на што веќе укажуваат резултатите од најновите анкети. На...

Во Тирана од Заев побарана слобода за албански политички затвореници

На денешниот самит на Западен Балкан во Тирана, на кој учествуваат премиерот Заев, неговиот албански колега, Еди Рама, и српскиот претседател, Александар Вучиќ, македонскиот...

Бестрашни и смели, ги кинеа синџирите на вековното ропство

Сведоштва на директните учесници во ослободувањето на Скопје Во дневникот на Шеснаесеттата македонска ударна бригада е запишано: „Партизаните со нетрпение го чекаа часот за тргнување....

Одбележана 76-годишнината од првото ослободување на Кичево

Со скромна свечeност, денес беше одбележана 76-годишнината од првото ослободување на Кичево, првоослободениот град во земјава, кој за време на НОВ бил ослободуван дури...

Османи се заложи за ослободување на Морина

Вицепремиерот, Бујар Османи изјави дека лично се заложил за ослободување на поранешниот борец на ОВК, Томор Морина, кој минатата недела беше уапсен на граничниот...

Ослободување од неплатени сметки

Граѓаните на Црна Гора повеќе нема да мораат да ги плаќаат долговите постари од две години за да им се приклучи вода или струја,...

Герила-акција за „ослободување“ на дрвјата

Во Градскиот парк граѓаните симболично ги доцртуваа забетонираните корења на дрвјата, ставајќи синџири и оставајќи пораки за слобода на зеленилото. Реализирајќи ја оваа герила-акција...