-6.6 C
Skopje
23.1.2020 - 4:40

Ознака: ослободување

Во Тирана од Заев побарана слобода за албански политички затвореници

На денешниот самит на Западен Балкан во Тирана, на кој учествуваат премиерот Заев, неговиот албански колега, Еди Рама, и српскиот претседател, Александар Вучиќ, македонскиот...

Бестрашни и смели, ги кинеа синџирите на вековното ропство

Сведоштва на директните учесници во ослободувањето на Скопје Во дневникот на Шеснаесеттата македонска ударна бригада е запишано: „Партизаните со нетрпение го чекаа часот за тргнување....

Одбележана 76-годишнината од првото ослободување на Кичево

Со скромна свечeност, денес беше одбележана 76-годишнината од првото ослободување на Кичево, првоослободениот град во земјава, кој за време на НОВ бил ослободуван дури...

Османи се заложи за ослободување на Морина

Вицепремиерот, Бујар Османи изјави дека лично се заложил за ослободување на поранешниот борец на ОВК, Томор Морина, кој минатата недела беше уапсен на граничниот...

Ослободување од неплатени сметки

Граѓаните на Црна Гора повеќе нема да мораат да ги плаќаат долговите постари од две години за да им се приклучи вода или струја,...

Герила-акција за „ослободување“ на дрвјата

Во Градскиот парк граѓаните симболично ги доцртуваа забетонираните корења на дрвјата, ставајќи синџири и оставајќи пораки за слобода на зеленилото. Реализирајќи ја оваа герила-акција...

Ослободување на просторот

(Додипломска работа на ученичка од средно насочено училиште ЈБТ - насока архивистика и библиотекарство) Во овој извештај од мојот престој во оваа непозната (во моментов...

Шилегов: Скопје денес има свои нови битки и нови предизвици

Скопје денес има свои нови битки и нови предизвици. Исправени сме да се бориме заеднички. Секој од нас, како граѓанин, ние како институции за...

Кичево ја одбележа 75-годишнината од првото ослободување

По капитулацијата на Италија, на денешен ден 11 септември 1943 година, Кичево стана првоослободен град во Македонија во времето на НОВ и прва ослободена...

Над 200 деца војници ослободени во Јужен Судан

Вооружените групи во Јужен Судан ослободија над 200 деца војници во согласност со договорот за ослободување на речиси илјада деца во следните неколку месеци,...